İtalya’da sualtı serası

İtalya'daki sürdürülebilir sualtı serasında çeşitli sebzeler yetiştiriliyor. Hatta sebzelerin kuraklıkla mücadele eden ülkelere ihraç edilmesi de plan dahilinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İtalya’nın Cenova şehri yakınlarındaki Noli bölgesinde yaşayan bir mühendis, fesleğen, marul ve çilek gibi bitki türleri yetiştirebileceği bir sualtı serası oluşturdu.

Sergio Gamberini adlı mühendisin denemelerinden olumlu sonuçlar alındı bile. Üstelik elde edilen ürünler kuraklık gibi sorunlarla mücadele eden sıcak ülkelere ihraç edilebilir.

Bu yeni çiftçilik sistemi “Garden of Nemo” (Nemo’nun Bahçesi) olarak adlandırılıyor. Garden of Nemo, suyun sekiz metre altındaki altı adet canlı küreden meydana geliyor. Her bir canlı küre, içi havayla dolu, deniz yüzeyinden yansıyan doğal ışık ve LED lambalarla aydınlatılan bir plastik paraşüt. Bu projenin nihai amacı, inşaatı aşırı masraf gerektirmeyen, kendini sürdürebilir bir sistem kurmak.

Kaynak: Euronews

İtalya'nın Cenova şehri yakınlarında yaşayan mühendis Sergio Gamberini, içinde fesleğen, marul, çilek gibi ürünler yetiştirebildiği bir sualtı serası oluşturdu. "Garden of Nemo" (Nemo'nun Bahçesi) olarak adlandırılan bu yeni çiftlik sistemi, canlı kürelerden oluşuyor. Her bir canlı küre, içi havayla dolu, deniz yüzeyinden yansıyan doğal ışık ve LED lambalarla aydınlatılan bir plastik paraşüt. Projenin nihai amacı, inşaatı aşırı masraf gerektirmeyen, kendini sürdürebilir bir sistem kurmak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği