Robot balık SoFi ile sualtı araştırmaları

MIT araştırmacıları, otonom şekilde yüzebilen, bir Super Nintendo konsoluyla kontrol edilebilen su altı robotu SoFi'yi tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir balık gibi görünüyor, bir balık gibi yüzüyor ama SoFi aslında bir robot. ‘Soft robotic fish’in (yumuşak robotik balık) kısaltması olarak SoFi adı verilen bu robot, MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki (CSAIL) yaratıcılarına göre, türünün en becerikli örneği. SoFi’nin gömülü kameralarını kullanan bilimciler, sualtı canlılarını rahatsız etmeden yakından inceleyebiliyor. Bu durum, şimdiye dek yeterince gözlemlenememiş deniz canlılarının yaşamı hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmamıza imkan sağlayabilir.

SoFi, bilimsel kullanım için tasarlanan ilk robotik balık değil ancak kendisine eşsiz üstünlükler sağlayan birçok farklı yeniliği bünyesinde barındırıyor.

Her şeyden önce, gövdesi kalıba dökülmüş ve üç boyutlu yazıcıda üretilmiş plastikten yapıldığı için üretimi ucuz ve hızlı. İçi basınçlı havayla dolu, gömme bir yüzdürme tankı olduğu için, robotik balık derinliğini ayarlayarak su kolonundaki belirli noktalarda yüzebiliyor. SoFi yarı otonom şekilde yüzebiliyor. Gözetim olmadığı zamanlarda belirli bir noktaya doğru yüzmeye devam edebiliyor ancak suya dayanıklı bir Super Nintendo konsolu kullanılarak sağa/sola, aşağı/yukarı hareket etmesi sağlanabiliyor.

Science Robotics adlı dergide yayımlanan makalenin yazarlarından Daniela Rus “Robotik balığımızın gerçek balıklarla yan yana yüzebildiğini, gerçek balıkların SoFi’den kaçmadığını görmek bizi heyecanlandırdı. Bir insan dalgıç suya daldığında böyle olmuyor.” diyor.

Gerçek hayvanların şeklini ve hareketlerini taklit eden robot tasarımlarına biyomimetik deniyor. Konusu açılmışken, doğadan ilham alan robot tasarımlarıyla ilgili haber de ilginizi çekebilir.

Doğadan ilham alan 9 robot

Rus’a göre, ilk biyomimetik balıklarla karşılaştırıldığında SoFi bitmiş ürün sayılabilir. Rus ve meslektaşları, SoFi için canlı video özelliği de dahil olabilecek çeşitli güncellemeler yapmayı planlıyor. Bir sonraki adım, daha fazla veri toplamak için tek bir canlı gibi hareket edebilen robotik balık sürüsü üretmek olabilir.

SoFi projesinin geleceği parlak görünüyor. Bu robotik balık, hayalet köpekbalığı gibi okyanus hayvanlarını algılama şeklimizi değiştirebileceği gibi, Büyük Set Resifi‘nin kötüye gidişi gibi süregiden küresel sorunlar hakkında yeni bilgiler edinmemizi de sağlayabilir.

Kaynak: The Verge, The Next Web

MIT'nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), bir balık gibi görünen, balık gibi yüzen ve hatta üzerinde balıkgözü merceğine sahip kamera taşıyan SoFi adlı robotik balığı tanıttı. İmalatı ucuz ve hızlı olan SoFi, su geçirmez bir Super Nintendo oyun konsoluyla kontrol edilebiliyor. SoFi, gerçek bir balık gibi davranarak okyanusun sırlarını anlamamıza yardımcı olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği