Dünyanın en derin sualtı mağarası

İki yıl boyunca süren keşif dalışlarının ardından, Çek Cumhuriyeti'ndeki Hranicka Propast'ın dünyanın en derin sualtı mağarası olduğu keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Hranicka Propast mağarasında araştırma yapan kaşifler, bu mağaranın dünyadaki en derin su altı mağarası olduğunu keşfetti. İlk kez 1999’da keşfedilen mağaranın tabanına ilk kez ulaşıldı.

Polonyalı dalgıç Krzysztof Starnawski önderliğindeki ekip, uzaktan kontrol edilen bir cihaz yardımıyla mağaranın yerin 404 metre altındaki tabanına erişti. Kireç taşının oyulmasıyla oluşan bu mağaranın İtalya’daki Pozzo del Merro mağarasından 12 metre daha derin olduğu bu şekilde kanıtlanmış oldu.

İlk dalışta anlaşılamadı

İlk kez bundan iki yıl önce, 2014 yılında mağaranın içine dalan Starnawski, 200 metre derinliğe ulaştığında mağaranın tabanına değdiğini zannetmişti. Ancak daha sonra yapılan incelemelerde, burada çok küçük bir geçit olduğu ve geçidin altında daha karanlık ve geniş bir dikey tünel olduğu görüldü. Starnawski buraya attığı sonda 384 metre derinliğe ulaştı.

2015’te tekrar dalış yapan Starnawski, daha önce gördüğü küçük geçidin genişlediğini gördü ve bu geçitten geçerek mağaranın tabanına doğru ilerledi. Bu kez 265 metreden sonda atan dalgıç, 370 metre derinlikte katı bir yüzeyle karşılaştı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen son keşif çalışmasında ise uzaktan kontrol edilen bir araçla mağaranın tam derinliği belirlenmiş oldu. 404 metre derinlikle bu mağaranın şimdiye dek karşılaşılan en derin su altı mağarası olduğu kanıtlandı.

7896240-3x4-700x933

Ölçümler yüzde yüz doğru

Dalışların sponsorlarından birisi olan National Geographic, 404 metrelik derinliğin kendi gözetimleri altında ölçüldüğünü ve ölçümlerin doğruluğundan yüzde yüz emin olduklarını ifade etti.

Yer altında kaynayan suların yer yüzüne çıkması ile oluşan bu mağara, dünya üzerinde bu şekilde oluşmuş üç mağaradan birisi. Hiçbir özelliği ile diğer mağaralara benzemeyen Hranicka Propast üzerinde gelecekte pek çok araştırma yapılması planlanıyor.

Starnawski’nin geçtiğimiz yıl mağaraya yaptığı dalışı aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://vimeo.com/139320801

Kaynak: Science Alert

Çek Cumhuriyeti'nde bulunan Hranicka Propast mağarasında araştırma yapan kaşifler, bu mağaranın dünyadaki en derin su altı mağarası olduğunu keşfetti. İlk kez 1999'da keşfedilen mağaranın tabanına ilk kez ulaşıldı. Polonyalı dalgıç Krzysztof Starnawski önderliğindeki ekip, uzaktan kontrol edilen bir cihaz yardımıyla mağaranın yerin 404 metre altındaki tabanına erişti. Kireç taşının oyulmasıyla oluşan bu mağaranın İtalya'daki Pozzo del Merro mağarasından 12 metre daha derin olduğu bu şekilde kanıtlanmış oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği