Çin, lise öğrencilerini yapay zekalı kameralarla takip edecek

Çin’de bir lisede, öğrencilerin dersi ne kadar takip ettiğini incelemek için yüz tanıma teknolojisine sahip yapay zeka destekli kameralar kullanılmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de bir lisede yüz tanıma teknolojisine sahip yapay zeka destekli kameralar kullanılmaya başladı. Hangzhou No. 11 adlı okulda ‘akıllı sınıf davranış yönetim sistemi’ adı verilen kamera sistemi öğrencilerin yüz ifadelerini ve hareketlerini takip edip, dersle ne kadar ilgilendiklerini analiz ediyor.

Çin’de alışılmadık bir durum değil

Çin’de ödeme yapmak, suçluları yakalamak, konserdeki izleyicilerin tepkilerini ölçmek ve fast food restoranlarında müşterileri takip etmek için yapay zeka ve yüz tanıma teknolojilerinden sıkça faydalanılıyor. Her yerde bulunan kameralar artık pek çok Çinli için günlü hayatın bir parçası. Bu gözetleme teknolojileri mahremiyet konusunda da endişelere yol açıyor.

Okulun müdürü Zhang Guanqun “Sistem sadece öğrencilerin yüz ifadelerini ve davranış bilgilerini kaydediyor. Öğrenci ve öğretmen arasındaki etkileşimi geliştirmek için kullanılabilir.” diyor.

Sistem bir öğrenci dersi dinliyor mu yoksa sırasında uyukluyor mu bunu görebiliyor. Mutluluk, iğrenme, korku, öfke ve şaşkınlık gibi duyguları algılayabiliyor. Öğrencilere gerçek zamanlı dikkatlilik skoru veriliyor. Bu skor öğretmenin önündeki ekranda görülebiliyor. Böylece öğretmen dersten kopan bir öğrenciyi fark edip duruma müdahale edebiliyor.

Sistemi geliştiren Hikvision Digital Technology, dünyanın en büyük güvenlik kamerası tedarikçilerinden birisi. Şirket ayrıca kendi yapay zeka teknolojisini geliştiriyor.

Mahremiyet endişeleri

Daimi gözetleme Çin’de uzun zamandır suçla savaşmak için kullanılıyor. Ancak pek çok kişi yetkililerin bir gözetleme devleti kurduğunu ve bu sistemleri muhalifleri takip etmek için kullandığını savunuyor. Ülkede kameraların çok fazla kullanılması tartışma konusu haline geldi. Çinli siber güvenlik şirketi Qihoo 360 geçtiğimiz yıl insanların sınıflardan, restoranlardan ya da marketlerden güvenlik kamerası görüntülerini paylaştığı bir yayın platformunu kapattı.

Hangzhou’daki okulun müdür yardımcısı, bir ay süren denemenin ardından öğrencilerin gözetlenmeyi kabul ettiğini ve davranışlarını geliştirdiğini söylüyor. Ancak bazı kişiler durumdan oldukça rahatsız olmuş durumda. Sosyal medya platformu Weibo’da bir kullanıcı “Bu ne? Konsanstasyon kampı mı? Bunlar çocuk, diktatörlüğün hedefindeki kişiler değil.” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Kaynak: Venture Beat

Çin’de bir lisede yüz tanıma teknolojisine sahip yapay zeka destekli kameralar kullanılmaya başladı. Hangzhou No. 11 adlı okulda ‘akıllı sınıf davranış yönetim sistemi’ adı verilen kamera sistemi öğrencilerin yüz ifadelerini ve hareketlerini takip edip, dersle ne kadar ilgilendiklerini analiz ediyor. Okulun müdür yardımcısı, bir ay süren denemenin ardından öğrencilerin gözetlenmeyi kabul ettiğini ve davranışlarını geliştirdiğini söylüyor. Ancak bazı kişiler durumdan oldukça rahatsız olmuş durumda.7 yanıt

Yorumunuz: