Google yüz tanıma teknolojisini düzenlemeden kullanıma sunmayacak

Google, yüz tanıma sisteminin kötüye kullanımını engelleyecek şartları belirlemeden bu sistemi bulut API'ları üzerinden kullanıma sunmayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, yüz tanıma sisteminin kötüye kullanımını engelleyecek kullanım şartları belirlemeden bu sistemi bulut API’ları üzerinden kullanıma sunmayacağını açıkladı. Bu karar, Google’ın yapay zekalı araçlarının Asya’da kullanımı üzerine açıklama yapan bir blog yazısında açıklandı. Yüz tanıma sistemleri Çin’de hızla kullanılmaya başladı ve ülkenin büyük yapay zeka şirketleri devletin vatandaşlarını yüz taraması ile takip etmesi için araçlar geliştiriyor. Bu araçların suçluları ve muhalifleri takip etmek için kullanıldığı ifade ediliyor.

Haber aynı zamanda AI Now adlı bir kar amacı gütmeyen kuruluşun yüz tanıma teknolojisinin bir gözetleme ve baskılama aracı olarak kullanılma ihtimaline karşı düzenlenmesi gerektiğini ifade ettiği raporunun hemen ardından geldi. Raporda “Yapay zekanın geniş çaplı gözetlemedeki rolü ABD, Çin ve diğer birçok ülkede ciddi miktarda arttı.” ifadesine yer verildi.

Global Affairs Kıdemli Başkan Yardımcısı Kent Walker “Birden fazla kullanım alanı olan birçok teknoloji gibi yüz tanıma teknolojisi de prensiplerimiz ve değerlerimize uygunluğu açısından dikkatle incelenmeli, kötüye kullanımı ve zararlı sonuçları engellenmeli. Birçok organizasyon ile birlikte bu sorunlara çözüm bulmak için çalışıyoruz.” diyor.

Google yapmasa başkası yapabilir

Google’ın bu hamlesi takdiri hak ediyor. Şirket yapay zekayı etiğe uygun şekilde geliştireceğini söylemiş ancak bu teknolojiyi orduya sunduğu için tepki toplamıştı. Tüm bunların yanında, Google’ın hamlesi yapay zekanın gözetleme amaçlı kullanılmasına çok da etki etmeyecek zira Amazon ve Microsoft gibi diğer şirketler yapay zeka teknolojilerini devletle paylaşmakta bir sorun görmüyor. Ayrıca Github’da yapılan kısa bir aramayla, yüz tanıma sistemi geliştirmek için gerekli araçları öğrenmek ve kendi sisteminizi geliştirmek oldukça kolay.

Yapay zekanın etiğe uygun kullanımı konusunda endişeler arttıkça, bazı ülkeler etik standartlar belirleme konusunda uluslararası bir çalışma gerçekleştirilmesini talep ediyor. Yüz tanıma teknolojisi tabii ki bu tarz bir tartışma için ilk sıralarda olacaktır ancak bu teknolojinin Çin’de kullanımındaki artış göz önünde bulundurulduğunda, bu konuyla yüzleşmek zor olabilir.

Kaynak: Technology Review

Google, yüz tanıma sisteminin kötüye kullanımını engelleyecek kullanım şartları belirlemeden bu sistemi bulut API'ları üzerinden kullanıma sunmayacağını açıkladı. Google'ın bu hamlesi takdiri hak ediyor ancak karar yapay zekanın gözetleme amaçlı kullanılmasına çok da etki etmeyecek zira Amazon ve Microsoft gibi diğer şirketler yapay zeka teknolojilerini devletle paylaşmakta bir sorun görmüyor. Ayrıca Github'da yapılan kısa bir aramayla, yüz tanıma sistemi geliştirmek için gerekli araçları öğrenmek ve kendi sisteminizi geliştirmek oldukça kolay.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği