Suçla mücadelede yeni bir silah: Amazon

Amazon'un yapay zeka tabanlı yüz tanıma programı Rekognition, artık polis tarafından gözetleme yapmak için de kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un müşterilerini daha iyi tanımak ve buna göre reklam yapmak için kullandığı kendi yapay zeka tabanlı yüz tanıma programı Rekognition, artık polis tarafından gözetleme yapmak için de kullanılıyor. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından elde edilen belgelere göre Amazon bir süredir bazı eyaletlerde polisle iş birliği halinde çalışarak ileri düzeyde bir gözetim sistemi geliştiriyor.

Rekognition daha önce polis tarafından Washington County, Oregon’da geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca şüphelileri aramak için kullanılmıştı. Yeni açıklanan belgelerde ise bu kitle gözetleme programlarının Amazon iş birliği ile nasıl geliştirildiği açıklanıyor. Bu programlar halihazırda şehirde bulunan güvenlik kameraları aracılığıyla kullanılabiliyor. Böylece polis aranan herhangi bir kişinin bu kameralardan birinin önünden geçmesi halinde durumdan haberdar oluyor. Rekognition yazılımı, polislerin, daha fazla şeffaflık sunmak için taktıkları, vücut kameralarında da kullanılabilir.

Aynı anda 100 kişiyi inceleyebiliyor

Amazon Rekogntion video yayınlarını inceleyip aynı anda 100 adet kişinin yüzünü tarayabiliyor. Rekognition gerçek zamanlı olarak insanları bulabiliyor, tanıyabiliyor ve takip edebiliyor. Geçtiğimiz günlerde yazılım, Birleşik Krallık’taki kraliyet düğününde katılımcıların tanıtılması için kullanılmıştı.

ACLU Amazon’a gönderdiği mektupta CEO Jeff Bezos’u, polisin insan haklarını ihlal etmesine zemin hazırlayacak gözetleme teknolojilerinin kullanılmasına izin vermek hatta bunu teşvik etmekle suçladı. ACLU polisin bu araçları siyasi grupları ya da savunmasız kişileri hedef göstermek için kullanmasından endişe ediyor.

Tek görselden tüm bilgilere ulaşılabiliyor

ACLU’nun elde ettiği bazı belgeler, yüz tanıma yazılımının kullanıcı arayüzünü de gösteriyor. Polis herhangi bir kişinin fotoğrafını sisteme yükleyip, kişiyi takip edebilmenin yanı sıra, kişinin adı, ırkı, doğrum tarihi ve suç kaydı gibi bilgilere anında erişebiliyor. Amazon Rekognition’ın yüz veri tabanının on milyonlarca yüz görseli barındırdığını söylüyor. Bu görsellerin ne şekilde elde edildiği ise bilinmiyor. Ardındaki sebep ne olursa olsun, neticede polis Amazon’un yapay zeka destekli yüz tanıma sistemini, istediği herkesi takip etmek için kullanma ihtimali bulunuyor. Takip edilen kişiler her zaman suç için aranıyor olmayabilir.

Kimileri ACLU’nun konuya paranoyakça yaklaştığını iddia edebilir. Ancak tüm vatandaşları gözetlemek için bu kadar gelişmiş teknolojiler kullanan polisin de paranoyak olduğu savunulabilir.

Kaynak: Futurism

Amazon'un müşterilerini daha iyi tanımak ve buna göre reklam yapmak için kullandığı kendi yapay zeka tabanlı yüz tanıma programı Rekognition, artık polis tarafından gözetleme yapmak için de kullanılıyor. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından elde edilen belgelere göre Amazon bir süredir bazı eyaletlerde polisle iş birliği halinde çalışarak ileri düzeyde bir gözetim sistemi geliştiriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği