Amazon’un 1984 romanını anımsatan patent başvurusu

Amazon'un yeni patent başvurusunda, kapı zili kamerasının yüz tanıma teknolojisi kullanarak bölgedeki şüpheli eylemleri yetkililere bildirmesi amaçlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-ticaret devi Amazon’un yaptığı yeni patent başvurusunda, kapı zilinin kamerasının yüz tanıma teknolojisi kullanarak bölgedeki şüpheli eylemleri incelemesi ve yetkililere bildirmesi amaçlanıyor. Bu gelişmenin mahremiyet savunucularını rahatsız ettiğini söylemeye gerek yok sanırım.

Amerikan Sivil Haklar Birliği Avukatı Jacob Snow CNN Business’a yaptığı açıklamada “Bu patent Amazon’un geleceğe dair rahatsızlık verici gözetleme vizyonu için bir yol haritası niteliğinde. İnsanların günlük yaşamlarını izlenmeden ve takip edilmeden devam ettirme hakları vardır. Ayrıca kapı zili kameralarının çözünürlüğünün yeterli olacağına dair hiçbir güvencemiz yok.” şeklinde konuştu.

Amazon’un komşu ağı

Zil patentinde mucit olarak, Amazon’un Şubat ayında bünyesine kattığı Ring adlı girişimin CEO’su James Siminoff yer alıyor.

Bir patentin gerçek bir ürüne dönüşeceği hiçbir zaman garanti değil ancak CNN Amazon’un kapı ziline duyduğu ilginin sebebinin Neighbors (Komşular) adlı sosyal ağı ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Neighbors, Ring teknolojisi üzerine kurulmuş bir sosyal ağ ve kargo paketlerini çalan hırsızların belirlenmesini amaçlıyor.

Gözetleme toplumuna doğru

Amazon’un sistemi sadece bu teknolojiyi kullanan kişileri değil, akıllı cihazlar kullanmak istemeyen kişileri de etkileyebilir. Böyle bir uygulama, George Orwell’in 1984 romanında devletin yaptığı gözetleme işinin özel sektör tarafından yapılması anlamına geliyor.

Amazon ve Ring ile aynı sektörde çalışan şirketler bu patente tedbirli yaklaşıyor. Yüz tanıma teknolojisi geliştiren NEC şirketinin Baş Çözüm Mimarı Matt Pruit  CNN’e yaptığı açıklamada böyle bir teknolojinin etkilerinin, teknolojinin nasıl kullanıldığıyla alakalı olacağını söylüyor. “Akıllı şehir ya da gözetleyen devlet aynı madalyonun iki farklı yüzü” diyen Pruit “Teknoloji kendi başına iyi ya da kötü değildir. Önemli olan bunun nasıl kullanıldığı” diyor.

Kaynak: Futurism

E-ticaret devi Amazon'un yeni patent başvurusunda, kapı zilinin kamerasının yüz tanıma teknolojisi kullanarak bölgedeki şüpheli eylemleri incelemesi ve yetkililere bildirmesi amaçlanıyor. Bu gelişme özel hayata müdahale olarak yorumlandı ve mahremiyet savunucularını rahatsız etti.

2 Yorum

  • Şimdilik! Eğer buna izin verilirse, gelecekte herkesin üzerinde minik kameralarla ve ona bağlı big brother birer siber olan insanları istediği gibi yönlendirebilecek. Yazdığım aşırı distopik olabilir ama uygulanamaz anlamına da gelmez!

  • Zaten birçok kamerada yüz tanıma teknolojisi genel olarak kullanılıyor. Kapı zilindeki yüz tanıma teknolojisinin irite edici oluşu, daha mahrem bir alana yönelik olmasından kaynaklanıyor olsa gerek.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği