Amazon’un ‘kulağı dışarıda’ kulaklığı

Amazon'un 2014'te yaptığı, dışarıdan gelen önemli sesleri algılayıp müziğin sesini kısabilen kulaklık patenti başvurusu onaylandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her gün toplu taşıma kullanmak zorunda kalan insanlar için gürültü kesme özelliği bulunan kulaklıklar, şehrin kalabalığında huzurlu kalabilmek için oldukça etkili bir çözüm. Dinlemek istediğiniz şarkıdan başka hiçbir şey duymamak rahatlatıcı bir durum ancak şehirde, beş duyu organınızdan sadece dördünü kullanarak gezmek tehlikeli bir iş. Bazen bir otomobil kornasını ya da bir siren sesini duymak gerekebiliyor.

Bazı kulaklıklarda müziği durdurup dışarıdan gelen sesleri dinlemek için butonlar bulunuyor ancak bu butonları kullanmak için de dışarıda duyulması gereken bir ses olduğunu bilmek gerekiyor. Bu duruma çözüm ise kulaklıkların önemli sesleri duyup müziğin sesini otomatik olarak kısması.

Amazon patenti aldı

Amazon bu fikri ilk kez akıl eden şirket olarak, çevreden gelen seslere göre gürültü kesme özelliğini geçici olarak ortadan kaldıran bir kulaklığın patentini aldı. 19 Temmuz’da onaylanan patentin metnine göre kulaklık belirli ses örüntülerine, frekansa ya da anahtar sözcüklere tepki vererek kullanıcının dışarıdan gelen sesleri duymasını sağlıyor. Böylece dışarıdan gelen bir korna ya da siren sesinde kullanıcı hemen ortam sesini duyarak yaklaşan aracın yolundan çekilebilir.

25 Temmuz 2014’te yapılan patent başvurusunda bulunan çizimlerde kulaklığın dış kısmına mikrofonlar yerleştirildiği görülüyor. Bu mikrofonlar, Amazon’un sürekli komutları dinleyen Echo adlı ev otomasyon cihazına benzer bir mantıkla çalışarak sürekli dış dünyayı dinliyor. Patentte kulaklıkların belirli sözcüklere tepki verecek şekilde eğitilebiliyor. Böylece yolda giderken tanıdığınız birisi adınızı söylediğinde onu duyabiliyorsunuz.

Alexa teknolojisi kullanılabilir

Patent başvurusunda bu teknolojinin mucitlerinden biri olarak, yıllardır Amazon’un konuşma algılama teknolojisi Alexa üzerinde çalışan yazılım mühendislerinden Benjamin Scott listelenmiş. Bu da Alexa benzeri bir teknolojinin bu kulaklıklarda kullanılabileceğini gösteriyor.

Tabii ki patent alınmış olması bu cihazın yakın zamanda üretilip piyasaya sürüleceği anlamına gelmiyor. Patent şimdilik sadece Amazon’un bu teknoloji üzerindeki haklarını koruyor. Ancak bu tarz bir kulaklığın potansiyel müşteri sayısı düşünüldüğünde, bu patentin hayata geçme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Cnet

Ses kesme özellikli kulaklıkların kullanıcıları, kendi dinledikleri müzik dışındaki seslere karşı sağır hale getirmesine çözüm olarak Amazon, kullanıcı yerine duyabilen kulaklık fikrini geliştirdi. Bu kulaklıklar, üzerinde bulunan mikrofonlar sayesinde belirli sesleri algılayarak müziğin sesini kısabiliyor. Böylece kullanıcı çevresindeki korna, siren ya da anons sesi gibi önemli seslerden haberdar olabiliyor. Kulaklıklar ayrıca kullanıcının adına ya da başka anahtar kelimelere tepki verecek şekilde de düzenlenebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği