Vücut kameraları polis şikayetlerini azalttı

2000 kadar polisle yapılan ve bir yıl süren bir araştırmanın ardından, vücut kamerası takan polislere yönelik şikayetlerin yüzde 93 azaldığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD ve Birleşik Krallık’ta 2000’e yakın polis memuru ile bir yıl boyunca sürdürülen çalışmada, polislerin kullandığı vücut kameralarının polis-vatandaş ilişkisine etkisi incelendi. Cambridge Üniversitesi Kriminoloji Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmada, polislerin vücut kamerası takmasıyla birlikte şikayet oranlarının yüzde 93 azaldığı gözlendi.

2014-2015 arasında yapılan çalışma toplam 1 milyon 429 bin 868 mesai saatini kapsadı. Polis memurlarının yarısına kamera takıldı, diğer yarısında ise kamera bulunmadı. Ancak bir sonraki vardiyada, daha önce kamera takmayan polislere kamera yerleştirildi. Böylece tüm polisler eşit süre kamera ile çalışmış oldu.

Bildirim zamanı önemli

Üzerinde kamera olan tüm polisler, vatandaşlarla etkileşime girmeden önce tüm olayların kamera tarafından kaydedildiğini bildirdi. Bu bildirimin hem polislerin davranışını hem de vatandaşın polise tepkisini yumuşattığı düşünülüyor. İzlendiğini düşünen polis ve vatandaşlar, daha ılımlı davranmaya çalışıyor.

Ancak polis memurlarının kamerayı etkileşim başladıktan sonra açması, olayları sakinleştirmek yerine daha da şiddetli geçmesine sebep oluyor. Vatandaşla tartışan polisin o sırada kamerayı açması, gerginliğin daha da yükselmesine sebep olabiliyor.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından birisi de üzerinde kamera taşımayan polislere yönelik şikayetlerin de ciddi bir şekilde azalmış olması. Araştırmacılar bunun sebebinin, bazen kamera taşıyor olmanın diğer zamanlarda da polislerin davranışlarını etkileyebilecek kalıcı davranış değişiklikleri yaratması olabileceğini düşünüyor. Ayrıca genel olarak bir araştırmanın bir parçası olduğunun farkında olmanın da polislerin normalde olduğundan daha dikkatli davranmasına sebep olmuş olabileceği düşünülüyor.

Etkisi kanıtlandı

Araştırma öncesindeki 12 aylık dönemde toplamda bin 539 şikayet alan polisler, araştırmanın devam ettiği 12 aylık sürede sadece 113 şikayet aldı. Yani polislere yönelik şikayetler, yüzde 93 oranında azaldı. Şikayetlerin azalmasının sebeplerinden birisinin de yalan söyleme şansı olmaması. Daha önce kaydı olmayan olaylarda polisleri haksız yere suçlayabilen bazı vatandaşlar, olayın kamera kaydı olduğunu bildikleri için bu suçlamaları yapmaktan çekiniyor.

Araştırmacılardan Dr. Alex Sutherland, oldukça etkili olduğu kanıtlanan bu yönteme bir alternatif aramaya gerek duymadıklarını belirterek gelecekte vücut kamerası yönteminin daha da yaygınlaşacağının sinyallerini verdi.

Kaynak: Cambridge Üniversitesi

ABD ve Birleşik Krallık'ta 2000'e yakın polis memuru ile bir yıl boyunca sürdürülen çalışmada, polislerin kullandığı vücut kameralarının şikayet oranlarını yüzde 93 azalttığı gözlendi. Araştırmacılar, kameranın varlığının hem polisleri hem de vatandaşları daha sakin davranmaya ittiğini ifade etti. Ancak polislerin kamerayı olaylar başladıktan sonra açması, sadece gerilimin artmasına sebep oldu. Bu yöntemin işe yaraması için vatandaşla etkileşime geçmeden önce polislerin kamerasını açmış olması her şeyi kayıt altına aldığını vatandaşa bildirmesi gerekiyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği