Londra polisine giyilebilir kamera

Londra Metropolitan Polis Servisi, şehrin 32 bölgesinde görevli toplam 22 bin polise giyilebilir kamera yerleştirerek her anı kayıt altına almayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık Metropolitan Polis Servisi, şimdiye dek gerçekleştirilen en geniş çaplı giyilebilir kamera uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Plana göre Londra’nın 32 bölgesinin tamamında görev yapan toplam 22 bin polise giyilebilir kameralar takılacak.

Yeni kameralar, ihtiyaç duyulduğunda polisler tarafından çalıştırılacak. Örneğin bir vatandaşla yapılan görüşmede ya da suç mahalline yaklaşırken kameralar çalışmaya başlayacak. Daha sonra kameralar istasyonda bulunan yuvaya yerleştirildiğinde kayıtlı videolar otomatik olarak bulut ortamına yüklenecek. Burada 31 gün boyunca saklanan videolar, bu dönem içerisinde herhangi bir görüntüleme talebi gelmediği taktirde sistemden silinecek.

30 saniyelik geçici bellek

Axon tarafından üretilen kameralar 30 saniyelik geçici belleğe sahip. Sürekli kullanımda olacak olan bu bellekler, olaylar başlamadan önceki anları da kaydetmeye olanak sağlayacak. Ancak 30 saniyelik ön kayıt sırasında ses kaydı yapılmayacak.

Cihazlar ön kayıt modundayken yeşil bir ışık sürekli yanıp sönecek. Kayıt başlatıldığında ise bu ışık kırmızı olacak ve belirli aralıklarla kaydın devam ettiğini hatırlatan bir sinyal sesi duyulacak.

Herhangi bir olay anında kayıt modunda olan kameraların çektiği görüntülere, olaya karışan herkesin kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanacak. Böylece vatandaşlar da polis kayıtlarını kanıt olarak kullanma hakkına sahip olacak.

Şikayetleri azaltmıştı

Daha önce giyilebilir kameraların işlevi konusunda şüpheci bir yaklaşıma sahip olan Birleşik Krallık polisi, son yapılan testlerde kamera kaydının polislerle ilgili şikayetleri çok büyük oranda azalttığını görmüştü. Video kaydı bulunduğunu bilen vatandaşlara gereksiz şikayetlerden kaçınırken polisler de kameralar önünde vatandaşlara daha nazik davranmaya özen gösteriyor. Bunun da gereksiz gerginliklerin ve bir çok adli vakanın önüne geçtiği ifade ediliyor.

Axon’un polisler için ürettiği kameranın 130 derecelik geniş açılı bir lensi bulunacak. Kamera iOS ve Android cihazlarda kullanılabilen Axon View uygulamasına bağlanabiliyor. Böylece kameranın görüntüsü belirli bir merkezden de takip edilebiliyor.

 

Olaylardan sonra polislerin yazması gereken raporların da kamera görüntüleriyle değiştirilebileceği düşünülüyor. Böylece hem polislerin vaktinin harcanması engellenebilir hem de gereksiz pek çok evraktan kurtulunabilir.

Uygulamanın 2017 yazına kadar tüm polislere yayılması bekleniyor.

Kaynak: The Stack

Bir süredir devam eden deneylerde etkinliği ispatlanan vücut kameraları, 2017 yazına kadar tüm Londra polis ekiplerine yerleştirilecek. Böylece polisler dahil oldukları her olayı görüntü kaydı altına alarak bir çok anlaşmazlığı başlamadan bitirme şansına sahip olacak. 30 saniyelik geçici belleğe sahip olan kameralar sürekli 30 saniyelik videolar çekip siliyor olacak. Polis kayda başladığında ise bir önceki 30 saniyelik kayıt da kalıcı olarak kaydedilerek olayın başlangıcı da kayda dahil edilecek. Polis kayıtlarına olaylara karışan vatandaşlar da ulaşabilecek.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği