Gözetleyen Büyük Birader değil; Büyük Öğretmen

İngiltere'de iki farklı okul, öğretmenlerin sınıfta yaşanabilecek olayları kaydedebilmesi için kamera taşımasına karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntem olarak, İngiltere’de iki farklı okul, öğretmenlerin sınıfta yaşanabilecek olayları kaydedebilmesi için kamera taşımasına karar verdi. Karar, mahremiyet savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Uygulamaya göre öğretmenler kıyafetlerine takılı bir kamera ile dolaşacak. Herhangi bir olumsuz olay çıkması durumunda öğretmen kamerasını açıp durumu kaydedebilecek. Görüntüler bir ay boyunca bir merkezde tutulup gerektiğinde izlenebilecek. Bir ayın sonunda görüntüler silinecek.

Öğretmenlerin takacağı kameraları sağlayan Reveal Media adlı şirketin pazarlama müdürü Ben Read “Öğretmenlerin her an sınıfta yaşananları kaydedebilme şansı olacak. Durum ne olursa olsun, başkalarına gösterilebilecek bir kanıt bulunacak. Öğretmenlerin işi öğrencileri her zaman kontrol altında tutmak değil. Biz öğretmenlerin eğitim vermeye devam etmesini sağlayacak bir araç üretiyoruz” diyor.

“Gözetleme çözüm değil”

Tabii herkes bu konuda hemfikir değil. Mahremiyet savunucularına göre bu kameralar, hayatlarımıza yeni bir müdahale anlamına geliyor. Open Rights Group yöneticisi Jim Killock “Sınıfta kamera bulunması gereksiz ve okullardaki öğrenme dinamiğini etkileyebilir. Çocuklara daima gözetim altında olduklarını hissettirmek yanlış. Eğer sınıflardaki durum, öğretmenlerin kamera takmasını gerektirecek kadar kötüyse bunu düzeltmenin daha iyi yolları da var. Gözetleme çözüm değil.” diyor.

Polislerde işe yaradı

Killock gözetlemenin öğrenciler üzerinde bir baskı unsuru oluşturacağı konusunda haksız olmasa da aynı yöntemin Londra polisi tarafından uygulandığında olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını da gözardı etmemek gerekiyor. 20 binin üzerinde polis, vücut kamerası taşımaya başladığından beri, polis memurlarına yönelik şikayetlerde ciddi bir azalma gözlendi. Ben Read “Kameraların kayıtta olduğunu bilmek insanların daha çabuk sakinleşmesine sebep oluyor.” diyor.

Read kameraların sınıfta da benzer bir etki yaratacağını düşünüyor. Bu düşüncenin doğruluğunu ve ailelerin, öğretmenlerin, çocukların bu uygulamaya tepkisini bekleyip göreceğiz. Ancak şunu da gözden çıkarmamak gerekiyor, kameraların okullarda kullanılması, diğer pek çok alanda kullanılmasını da meşru hale getirebilir. Bu uygulama hayatlarımızın daha fazla gözetim altında tutulmasına yol açabilir.

Kaynak: The Memo

 

Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntem olarak, İngiltere'de iki farklı okul, öğretmenlerin sınıfta yaşanabilecek olayları kaydedebilmesi için kamera taşımasına karar verdi. Karar, mahremiyet savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Uygulamaya göre öğretmenler kıyafetlerine takılı bir kamera ile dolaşacak. Herhangi bir olumsuz olay çıkması durumunda öğretmen kamerasını açıp durumu kaydedebilecek. Görüntüler bir ay boyunca bir merkezde tutulup gerektiğinde izlenebilecek. Bir ayın sonunda görüntüler silinecek. Bu yöntemin çocuklar üzerinde baskı yaratacağı ve olayları engellemek için uygun olmadığı görüşü öne sürüldü. İngiltere'de benzer bir yöntem polis memurları tarafından uygulandığında şikayetlerde ciddi bir azalma gözlenmişti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği