Geleceğin öğretmeni Tega

MIT Üniversitesi’nin Medya Laboratuvarı’nda gelştirilen Tega adlı robot çocuklarla sosyal etkileşim kurarak onlara eğitim verebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Prof. Dr. Cynthia Breazeal önderliğinde MIT Medya Laboratuvarı‘nda üretilen Tega adlı robot çocuklara 8 hafta boyunca İspanyolca kelimeler öğretti. Çocukların yüz ifadelerini, hareketlerini ve sözlerini inceleyerek içinde bulundukları ruh halini algılayan robot çocuklara buna göre tepkiler verdi. Bir öğretmenden ziyade, çocukla birlikte öğrenen bir öğrenci gibi davranan Tega kısa sürede çocukların sevgisini kazandı.

Çoğu gerçek öğretmenden farklı olarak eğlenceli, etkili ve kişiye özel yöntemler uygulayan Tega’nın eğitim konusunda oldukça başarılı olduğu görüldü. 3-5 yaş arası 38 çocukla 15 dakikalık süreler halinde 8 hafta boyunca çalışan Tega, özellikle çocuklarla etkileşime girme ve onların ilgisini çekme konusunda normal öğretmenlerden daha iyiydi.

Okullarda uygulanan herkese uyan tek yöntem (one size fits all) modelinden farklı olarak her çocuğun karakterine ve ihtiyaçlarına göre eğitim verebilen robot, bu sayede çok kısa sürede çocuklarla bağ kurmayı başardı. İlk başlarda sadece çocukların ruh halini taklit ederek onlar her ne yapıyorsa onun gibi davranan Tega, zaman geçtikçe çocukların kişiliklerini anlamaya ve onlara kişisel çözümler üretmeye başladı. Bu durumdan oldukça hoşlandıkları gözlenen çocukların çoğu Tega’yı okşadı hatta ona sarıldı.

Çalışmayı yürüten Cynthia Brezeal “Öğrenmenin bilişsel, sosyal ve duygusal yönlerini oldukça kişisel bir yöntemle destekleyebilen yeni nesil öğrenme teknolojilerinin gelişimini takip etmek çok etkileyici” diye konuştu. Ekip çalışmanın sonuçlarını Şubat ayında ABD’nin Arizona Eyaleti’nin Phoenix kentinde düzenlenen 30. (AAAI) Yapay Zeka Geliştirme Birliği Konferansı’nda açıkladı. Çalışma 10 milyon dolarlık ‘Programlama Keşifleri’ ödülüne layık görüldü.

Henüz geliştirme aşamasında olan öğretmen robotların gelecekte okullardaki öğretmenlerin yerini alması hedefleniyor. Öğrenme konusunda insan ilişkisinin en az bilgi kadar önemli olduğu biliniyor ancak bir öğretmenin, öğrencinin tüm ihtiyaçlarını bilen ve ona göre hareket eden, hiçbir şeyi unutmayan ve asla yorulmayan bir robota karşı üstünlük sağlaması da zor görünüyor.

Tega adlı bir oyuncak robot 8 hafta boyunca çocuklara İspanyolca öğretti. Robot çocuklar tarafından çok sevildi. Her çocuğun karakterine ve ruh haline göre hareket eden robot gerçek öğretmenlere göre daha başarılı sonuçlar aldı.5 yanıt

  1. Alparslan avatarı
    Alparslan

    Keyifle okudum. Teşekkürler, Dünya Halleri.

Yorumunuz: