Apple’ın öğretmenlere yönelik yeni uygulaması: Schoolwork

Apple'ın öğretmenler için geliştirdiği Schoolwork uygulaması sayesinde öğretmenler öğrencileri bireysel olarak takip edip onlarla birlikte çalışabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple öğretmenler için geliştirdiği yeni ücretsiz uygulaması Schoolwork’ü kullanıma sundu. Mart ayında Apple’ın Şikago’da düzenlediği eğitim etkinliğinde tanıtılan uygulama sınıflarda kullanılan iPad’lerin, ödev ve ders hakkında yazılar dağıtılması için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama sayesinde öğretmenler öğrencileri bireysel olarak takip edip onlarla birlikte çalışabilecek. Öğrencilerin gelişimi de uygulama üzerinden takip edilebilecek. Schoolwork’ün en önemli özelliği ise öğretmenin öğrencilere başka uygulamalar üzerinden belirli aktiviteler atayabilmesi.

Yani öğretmenler öğrencilere başka uygulamalardan ödev vermek için o uygulamayı nasıl indireceklerini ve seçilen görevi nasıl bulacaklarını anlatmak zorunda kalmayacak. Öğrenciler, öğretmenin atadığı görevlere kolayca ulaşabilecek. Böylece okullar Apple’ın uygulama mağazasının içeriğinden daha iyi bir şekilde faydalanabilecek.

Bazı eğitim uygulamaları şimdiden Schoolwork ile birlikte kullanılabiliyor. Bunlar arasında Explain Everything, Tynker, GeoGebra ve Kahoot! bulunuyor. Uygulama içinden görevler atayabilme özelliği sayesinde öğretmenler bir öğrencinin belirli bir görevde ne kadar başarılı olduğunu görebilecek. Ayrıca genel olarak sınıfın belirli bir konuda ne kadar başarılı olduğu da uygulamanın yönetim ekranından görülebilecek.

Mahremiyete önem veriliyor

Okullar, öğrenciler tarafından kullanılacak hesapları oluşturma ve kontrol etme yetkilerine sahip olacak. Öğrencinin gelişimi ile ilgili nelerin paylaşılacağını da okul belirleyecek. Veriler sistem içinde kaydedildiği için Apple da öğrencilerin aktivitelerini göremeyecek.

Yeni iPad’lerdeki tek eğitim uygulaması Schoolwork değil. Cihazlar dijital kit ap oluşturma yazılımı, Classroom ve Swift Playgrounds gibi uygulamalarla birlikte geliyor. Schoolwork, Classroom ile uyumlu bir şekilde çalışıyor. Classroom uygulaması öğretmenlerin sınıfta öğrencilerin ekranlarını görebilmesini, öğrencilerle belge paylaşabilmesini, paylaşımlı iPad’ler atayabilmesini ve öğrenci şifrelerini sıfırlayabilmesini sağlıyor. Öte yandan öğrenciler Schoolwork’ü öğretmenlerin paylaştığı içerikleri görüntülemek ve ödevlerin teslim tarihini takip etmek için kullanabiliyor.

Chromebook ile yarışıyor

Apple son dönemde eğitim alanında atağa geçmiş olsa da bu alanda asıl söz sahibi Google. iPad’lere göre çok daha ucuz olan ABD’de Chromebook’lar sınıflarda kullanılan bilgisayarların yüzde 60’ını oluşturuyor. Öte yandan Apple’ın tabletleri Apple Pencil ve Logitech Crayon gibi girdi cihazlarını desteklemesi bakımından önemli. Ayrıca öğrenciler Swift Playgrounds yazılımıyla artırılmış gerçeklik uygulamaları tasarlayabiliyor.

Apple’ın eğitim araçları ile ilgili daha fazla bilgi, şirketin kendi sitesinden alınabilir.

Kaynak: TechCrunch

Apple öğretmenler için geliştirdiği yeni ücretsiz uygulaması Schoolwork'ü kullanıma sundu. Mart ayında Apple'ın Şikago'da düzenlediği eğitim etkinliğinde tanıtılan uygulama sınıflarda kullanılan iPad'lerin, ödev ve ders hakkında yazılar dağıtılması için kullanılmasını sağlayacak. Uygulama sayesinde öğretmenler öğrencileri bireysel olarak takip edip onlarla birlikte çalışabilecek. Öğrencilerin gelişimi de uygulama üzerinden takip edilebilecek. Schoolwork'ün en önemli özelliği ise öğretmenin öğrencilere başka uygulamalar üzerinden belirli aktiviteler atayabilmesi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği