Çin, öğrencilerin dikkatini elektronik kafa bantlarıyla ölçüyor

ABD'li BrainCo adlı şirketin geliştirdiği Focus 1 model elektronik kafa bantları Çin'de öğrencilerin dersi takip edip etmediğini ölçmek için kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Çin’in okullarda yüz tanıma teknolojisi kullanarak öğrencilerin dikkat seviyelerini ölçtüğünü görmüştük. SupChina’nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir habere göre şimdi de Çin’de öğrencilerin derse katılımını ölçmek için kafa bandı kullanılması ile ilgili deneyler yürütülüyor. Yukarıda gördüğünüz distopik fotoğraf Çin’in Hangzhou bölgesinde çekilmiş. Çocukların başına takılan Focus 1 adlı cihaz ABD’li bir girişim olan BrainCo Inc tarafından üretildi. Şirket bu kafa bandını geliştirmek için Harvard Üniversitesi ile iş birliği yaptı.

Dikkati dağılan öğrenci tespit ediliyor

Kafa bandı elektroansefalografi (EEG) algılayıcıları kullanarak öğrencilerin dikkatini ölçüyor. Ürünün videosunda öğretmenlerin, kafa bandı sayesinde öğrencilerin dikkat seviyesini belirleyebildiği ve hangi öğrencinin odağını kaybettiğini anlayabildiği görülüyor. Ayrıca öğretmenler öğrencilerin kaytardığına dair veriler de alabiliyor.

BrainCo’nun amacı öğretmenlerin, öğrencilerin kişisel ilgilerini takip edebilmesiydi ancak bu uygulama öğrenciler için çok kısıtlayıcı görünüyor. (Hangimiz ders sırasında camdan dışarı bakıp derin düşüncelere dalmadık ki?) Hangzhou’daki uygulamada öğretmenler öğrencinin konsantrasyon seviyesini ölçebiliyor. Dersin sonunda en çok dinleyen üç öğrenci de belirleniyor. Bu da ders sırasında çocukların üzerine daha fazla stres yüklüyor.

Daha önce de denendi

Bu, aslında kafa bantlarının Çin’de ilk kullanımı değil. Şubat ayında Paper.cn, Jinhua şehrindeki bir okulda da bu teknolojinin denendiğini bildirmişti. Şirket Ocak ayında, yaşları 17 ila 21 arasında değişen 10 bin Çinli öğrencide kafa bantlarının üç hafta boyunca denendiğini söylemişti. Gelecekte ABD, Meksika, İspanya ve Brezilya’da da benzer deneylerin yapılması planlanıyor.

BrainCo’nun ürünü tanıtmak için hazırladığı Youtube videosu ‘May the focus be with you’ (Odak sizinle olsun), bir Black Mirror bölümünden alınmış gibi duruyor.

Şirket Ocak ayındaki denemenin ardından öğrencilerin notlarının yükseldiğini söylüyor ancak bu iddiayı desteklemek için herhangi bir akademik dergide yayınlanmış bir makale bulunmuyor. BrainCo bu cihazın öğrencileri strese sokmadan onlara yardımcı olduğunu kanıtlayana kadar kafa bantları distopik birer kontrol cihazı olarak görülmeye devam edecek.

Kaynak: The Next Web

SupChina'nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir habere göre şimdi de Çin'de öğrencilerin derse katılımını ölçmek için kafa bandı kullanılması ile ilgili deneyler yürütülüyor. Yukarıda gördüğünüz distopik fotoğraf Çin'in Hangzhou bölgesinde çekilmiş. Çocukların başına takılan Focus 1 adlı cihaz ABD'li bir girişim olan BrainCo Inc tarafından üretildi. Kafa bandı elektroansefalografi (EEG) algılayıcıları kullanarak öğrencilerin dikkatini ölçüyor. Ürünün videosunda öğretmenlerin, kafa bandı sayesinde öğrencilerin dikkat seviyesini belirleyebildiği ve hangi öğrencinin odağını kaybettiğini anlayabildiği görülüyor. Ayrıca öğretmenler öğrencilerin kaytardığına dair veriler de alabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği