Bilimle uyutan kafa bandı

Sleep Shepard Blue adlı cihaz, kullanıcıların kolayca uykuya dalması ve uykudan uyanmaması için beyin dalgalarını ölçüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sleep Shepard Blue uyku problemi yaşayanlar için üretilmiş bir cihaz. Bilimsel veriler kullanılarak üretilen cihaz piyasadaki uyku takibi yapan cihazlardan çok farklı. Kafa bandı şeklindeki cihazın iç kısmında iki adet kulaklık ve bir adet sensör bulunuyor. Bu sensör Elektroensefalograf (EEG) görevi görerek beyin dalgaları aktivitesini ölçüyor. Cihaz bu aktivitelerden uykunun hangi evresinde olduğunuzu tespit ediyor. Kulaklıklar aracılığıyla her iki kulağa birbirinden çok az farklı sinyaller gönderiliyor. Bu sinyaller beyninizin rahatlamasına ve uyumasına yardımcı oluyor.

MIT‘li Profesör Michael Larson tarafından üretilen ürün aslında 2014’te piyasaya çıkan Sleep Shepard’ın gelişmiş versiyonu. Larson’un uyku problemi çeken küçük kızı için icat ettiği cihaz daha sonra Kickstarter kampanyası ile tanıtılmış ve 50 bin dolar toplayarak hedefine ulaşmıştı. Sleep Shepard Blue ise uykunun evrelerini algılayabilmesi, kullanıcının hangi yöne doğru ne kadar yattığını algılaması ve akıllı alarmı ilk üründen farklı.

Hem uyutuyor hem uyandırıyor

Uyuma konusunda size yardımcı olan Sleep Shepard Blue uyandırma konusunda da bilimi kullanıyor. Yüksek sesli alarmlar uykudan sıçrayarak uyanmamıza ve güne stresli başlamamıza sebep oluyorlar. Sleep Shepard Blue ise uyanmanız gereken saate kısa bir süre kala, kulaklıklarından hafif ritimler vererek sizi yavaşça uykunuzdan uyandırıyor. Bir süre sonra doğal bir şekilde uyanmış gibi yataktan kalkıyorsunuz ve ortamda kırmak istediğiniz bir alarm bulunmuyor.

Cihazın akıllı telefon uygulaması ile uyku düzeninizi kontrol edebiliyorsunuz. Uykunun hangi evresinde ne kadar kaldığınız ve ne yöne doğru dönerek daha çok uyuduğunuz uygulamada kaydediliyor. Ayrıca uyku kalitenizi de rapor eden uygulama son dönemdeki uyku trendlerinizi de günlük, haftalık ve aylık olarak sunuyor.

Indiegogo kampanyası ile tanıtılan Sleep Shepard Blue yüzde 20 indirimle tanesi 199 dolardan satılıyor. İlk siparişlerin Haziran ayında teslim edilmesi hedefleniyor. Kampanyada şimdiden 700 bin doların üzerinde para toplandı.

Sleep Shepard Blue adlı cihaz uyku sırasında beynin yaydığı dalgaları inceleyerek, uykunuzun dağılmasını engelliyor. Cihazın akıllı alarmı kullanıcıyı uykusundan bir anda değil yavaş yavaş uyandırıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği