Dubai uçan taksileri denemeye başlıyor

Dubai dünyanın ilk sürücüsüz uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor. 25 Eylül'deki testler başarıyla sonuçlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dubai dünyanın ilk insansız uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor.[/inlinetweet] Yetkililer yıl sonunda elektrikli araçlara geçmeyi planlarken 2022 yılına kadar sürücüsüz uçan taksilerin kullanılması amaçlanıyor.

25 Eylül’de gerçekleştirilen test uçuşunun ardından yayınlanan görüntülerde Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Prensi Muhammed bin Raşid el-Mektum’un katılımı göze çarparken dünyanın en yüksek binası Burç Halife de dikkat çekiyor. Prens yaptığı açıklamada ‘verdikleri sözü tuttuklarının’ altını çizerek yenilikleri takip etmenin, ülkenin gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra gelecek için bir köprü kurduğunu söyledi.

Şu anda 18 rotası bulunan insansız hava aracının 5 yıl boyunca ülkenin Karayolu Taşımacılık ve Sivil Havacılık Otoritesi’nin kontrolünde test edilmesi gerekiyor.

Dubai dünyanın en akıllı şehri olma yolunda

Uçan taksiler Dubai’nin dünyanın en akıllı şehri olması projesi kapsamında geliştiriliyor. Sadece bununla da kalınmıyor: robot polis uygulaması, drone ulaşımı, uçan itfaiyeciler ve ilk ticari hızyuvarın yapımı da örnek gösterilebilir. Hızlı ve yenilikçi ulaşım imkanının sağlanması ve toplu taşımanın bütünleşmesi için 2030 yılına kadar taşımacılığın yüzde 25’inin otonomlaşması amaçlanıyor. Projeyi gerçekleştirmek için anlaşma imzalayan Alman firması Volocopter ise 2011 yılında elektrikle çalışan ilk helikopteri üreten firma.

Kaynak: Newsweek

Dubai dünyanın ilk sürücüsüz uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor. Yetkililer yıl sonunda elektrikli araçlara geçmeyi planlarken 2022 yılına kadar sürücüsüz uçan taksilerin kullanılması amaçlanıyor. Şu anda 18 rotası bulunan insansız hava aracının 5 yıl boyunca ülkenin Karayolu Taşımacılık ve Sivil Havacılık Otoritesi'nin kontrolünde test edilmesi gerekiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği