İlk ticari hızyuvar BAE’nde inşa edilecek

Hyperloop One, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi ile anlaştı ve ilk ticari hızyuvarın Abu Dabi ile Dubai arasına inşa edileceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hyperloop One, geleceğin ulaşım sistemi olarak tanımlanan hızyuvar teknolojisini hayata geçirme çalışmalarına devam ediyor. Henüz uygulanabilirliği kanıtlanmamış olan bu teknolojiyi görsel bir şekilde ifade etmek oldukça güç ve biraz hayal gücü gerektiriyor. Danimarkalı mimarlık şirketi Bjarke Ingels Group (BIG) ile ortak bir çalışma yürüten Hyperloop One, bu teknolojiyi hayata geçirmek için Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Abu Dabi – Dubai arası 12 dakika

BIG ve Hyperloop One, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai ve Abu Dabi arasında inşa edilecek dünyanın ilk hızyuvarının nasıl çalışacağını gösteren bir video hazırladı. Videoda Abu Dabi’de çalışan bir adam, Dubai’deki annesinin doğum günü partisine 30 dakika içinde yetişmek zorunda. Bunun için akıllı telefonundan ulaşım seçeneklerini değerlendiren adam iki şehir arasındaki mesafenin otobüsle 3 saat, deniz yoluyla 4 saat, uçakla 47 dakika, hızyuvarla ise sadece 12 dakika olduğunu görüyor ve haliyle hızyuvarı tercih ediyor.

İstasyona ulaştığında boş kabinlerden birine binen adam, başka üç kabinle birlikte, bir taşıyıcıya hareket ediyor. (Kabinlerin otonom sürüş özelliği bulunduğu için bir sürücüye ihtiyaç duyulmuyor.) Daha sonra taşıyıcı hızyuvar tüpüne giriyor ve uçak hızında seyahat ederek kısa sürede Dubai’ye varıyor. Dubai’deki istasyonda da kabininden inmeyen adam, otonom kabiniyle trafiğe çıkarak annesinin evine kadar bu şekilde seyahat ediyor.

Videonun göstermeyi amaçladığı en önemli nokta, bu ulaşım yöntemi ile yolcunun araç bekleme süresinin sıfıra indirilmesi ve bir noktadan diğerine kesintisiz seyahat edilebilmesi. Böylece, uçakla aynı hızda giden hızyuvar, yolculuğu yarım saat daha kısa hale getirebiliyor.

Şimdilik hayal ürünü

Hızyuvar teknolojisini görsel olarak ifade etmek için hazırlanan bu videonun hayal ürünü olduğunu hatırlamakta fayda var. Çünkü SpaceX tarafından ortaya atılan hızyuvar fikrinin henüz çalışan bir prototipi bulunmuyor. Bu teknolojinin geliştirilebileceği bile henüz kesin değil. Haliyle hızyuvar, ortaya sunulan görsellerden çok daha farklı bir yapıda gelişebilir.

Daha önce Kaliforniya’da Rusya’da ya da Orta Avrupa’da inşa edileceği iddia edilen ilk hızyuvarın Birleşik Arap Emirlikleri’nde inşa edilmesi fikri aslında daha akla yatkın geliyor. Diğer lokasyonlarda böyle büyük bir yapıyı inşa etmek çok daha zor olabilir. Ancak Dubai ile Abu Dabi arası genellikle çöl olduğu için projeyi gerçekleştirmek için geniş alanlar kullanılabilir. Birleşik Arap Emirlikleri yönetiminin sağlayacağı maddi destekler de projenin çok daha kolay bir şekilde hayata geçirilmesine imkan verebilir.

Kaynak: Fast Company Design

SpaceX tarafından ortaya atılan hızyuvar teknolojisini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren Hyperloop One, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimiyle, ilk ticari hızyuvarın Abu Dabi ile Dubai arasında inşa edilmesi konusunda anlaştı. Bjarke Ingels Group ile ortak yürütülen bir çalışma ile bu projenin tamamlandığında nasıl görüneceğine dair bir video hazırlandı. Hızyuvar teknolojisinin uygulanabilirliği henüz kanıtlanmadığı için videonun içeriği şimdilik sadece bir hayal ürünü.

https://www.youtube.com/watch?v=fze5spdN3nU

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği