Solar Impulse 2 dünya turunu tamamladı

Tek enerji kaynağı güneş enerjisi olan tek kişilik uçak Solar Impulse 2, dünya etrafındaki 43 bin kilometrelik yolculuğunu tamamladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sadece güneş kullanarak çalışan tek kişilik uçak Solar Impulse 2, geçtiğimiz yıl Mart ayında başladığı dünya etrafındaki yolculuğunu bu hafta tamamladı. 9 Mart 2015’te Abu Dabi’den havalanan uçak, toplam 42 bin 438 km’lik uçuşun ardından tekrar Abu Dabi’ye indi.

Uçağın pilotu Bertrand Piccard, sadece güneş enerjisi ile çalışan bir uçakla dünya turu yapan ilk insan olarak tarihe geçti.

17 farklı noktaya uğradı

Yola çıktığı ilk günden bu yana Hindistan, Çin, Japonya, ABD, İspanya ve Mısır’a giden uçak 23 Temmuz gecesi Kahire Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yaptı ve 48 saatlik uçuşun ardından Abu Dabi’ye ulaştı. Bu yolculuk boyunca 17 farklı noktaya uğrayan Solar Impulse 2 Abu Dabi’de bando ve Birleşik Arap Emirlikleri bayrakları ile karşılandı.

Dünya turu boyunca uçak toplamda 23 günün üzerinde havada kaldı. Bu süre içerisinde gerçekleştirilen en uzun uçuş, Japonya’nın Nagoya kentinden, ABD’nin Pasifik Okyanusu’nda bulunan adası Hawaii’ye yapılan yaklaşık 118 saatlik uçuş oldu. Tüm bu uçuşlar bir damla bile yakıt harcanmadan gerçekleştirildi.

“İnsanlık için tarihi bir gün”

Solar Impulse 2 Abu Dabi’ye yaklaşırken Bertrand Piccard’ı uçağın kokpitinde arayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Bu Kaptan Piccard ve Solar Impulse ekibi için tarihi bir gün olabilir ancak bu aslında tüm insanlık için tarihi bir gün. Bugün siz yolculuğunuzu sona erdiriyorsunuz ancak insanlık için daha sürdürülebilir bir dünya adına yolculuk yeni başlıyor. Solar Impulse ekibi de dünyaya bu yolculuk için pilotluk ediyor.” şeklinde konuştu.

Tarihi inişi görmek için aşağıdaki videoda 1:35:00’a bakabilirsiniz:

Kaynak: Gizmag

Tamamen güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunu tamamladı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Abu Dabi'den havalanan uçak, 26 Temmuz'da başladığı noktaya döndü. Bu tarihi başarı Abu Dabi'de bandolar eşliğinde kutlanırken Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Solar Impulse ekibini telefonla arayarak tebrik etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği