Virgin ilk Hyperloop One yolcu kapsülünün prototipini duyurdu

Virgin'in Hyperloop One yolcu kapsülü prototipi Dubai'deki City Walk alışveriş merkezinde gösteriliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Virgin, yolcuları 12 dakika içinde Dubai’den Abu Dabi’ye taşıyacak Hyperloop One yolcu kapsülünün prototipini görücüye çıkardı.

Birleşik Arap Emirlikleri İnovasyon Ayı kapsamında gösterilen, Virgin’in Dubai Yol ve Ulaşım Otoritesi ile iş birliği içinde geliştirdiği Hyperloop One, Dubai’deki City Walk alışveriş merkezinde ziyaretçilere tam ölçekli bir yolcu kapsülü modeli sunuyor. Her bir kapsül en fazla 10 yolcu taşıyabilecek şekilde tasarlandı. Bir bütün baktığımızda, sistem Dubai-Abu Dabi Abu Dabi-Dubai rotasında bir saatte yaklaşık 10 bin yolcu götürüp getirecek.

İç tasarımında beyaz renk hakim olan şık ve fütüristik görünümlü kapsülde bilgi/eğlence materyallerinin gösterildiği yüksek çözünürlüklü ekranlar mevcut. Ayrıca kapsülün içinde, Alman araba üreticisi BMW tarafından tasarlandığını iddia edilen krem bej deri koltuklar var. Koridor boyunca uzanan, duvarlarda, tavanda ve oturma kısmında da kullanılan mavi ve kırmızı neon ışıklar kapsülün içini aydınlatıyor.

İki ayrı yolcu sınıfı olacak

Dubai Yol ve Ulaşım Otoritesi Yönetici Müdürü Abdulredha Abu Alhassan “Kapsülde pencere olmayacak. Onun yerine koltukların kenarında interaktif eğlence ekranları bulunacak. Koltuklar son derece fütüristik bir tarzda tasarlandı.” dedi. Ayrıca haberlere göre kapsüller, içinde 5 yolcu taşınacak ‘altın sınıf’ ve 14 yolcu taşınacak ‘gümüş sınıf’ şeklinde ikiye ayrılacak.

Etkinliğe katılıp kapsülün içine girme fırsatı yakalayan Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde Dezeen’e yaptığı açıklamada “Mükemmel bir tasarım, materyal ve ışık balonu gibi bir şey. Hyperloop One’la Dubai’den Abu Dabi’ye 12 dakikada gideceğimiz zamanları dört gözle bekliyorum.” dedi.

Elon Musk’ın Hyperloop One ile ilgisi kalmadı

2020 itibariyle hizmete sunulması planlanan bu yüksek hızlı ulaşım sistemi, 140 kilometrelik Dubai-Abu Dabi seyahatini 12 dakikaya indirecek. Şu anda arabayla gitmek isteseniz 90 dakikayı yolda geçiriyorsunuz. Hyperloop One Riyad’a 48, Doha’ya 23, Maskat’a ise 27 dakikada ulaşabilecek. Her biri 8,7 metre uzunluğundaki kapsül, alçak basınçlı tüpten gelen elektrik tahriğiyle kademeli olarak hızlanıyor. Manyetik kaldırma devreye girince kapsülün tekerlekleri içeri çekiliyor.

Hyperloop ilk kez 2013 yılında Elon Musk tarafından tasarlandı ancak milyarder girişimci şu anda teknolojiyi geliştiren herhangi bir şirketle direkt olarak bağlantılı değil. Richard Branson’ın şirketinden alınan büyük çaplı yatırımın ardından ulaşım sisteminin adı 2017’nin Ekim ayında Virgin Hyperloop One olarak değiştirildi.

Hyperloop kapsülünün tam ölçekli ilk başarılı denemesi 2017’nin Ağustos ayında Virgin ekibi tarafından gerçekleştirildi. Deneme, şirketin Nevada’daki 500 metrelik DevLoop test alanında yapıldı. Kapsülün hızı beş saniye içinde 305 kilometre/saate çıktı. Virgin, bu zamana kadarki en uzun test süresinin 310 kilometre/saat ile 10,6 saniye olduğunu bildirdi.

Kaynak: Dezeen

Hyperloop ilk kez 2013'te Elon Musk tarafından tasarlandı ancak milyarder girişimcinin şu anda teknolojiyi geliştiren herhangi bir şirketle direkt olarak bağlantısı yok. Richard Branson'ın şirketinden alınan büyük çaplı yatırımın ardından ulaşım sisteminin adı Virgin Hyperloop One olarak değiştirildi. Virgin, Hyperloop One kapsülünün prototipini Dubai'deki City Walk alışveriş merkezinde görücüye çıkardı. Şık ve fütüristik iç tasarımıyla dikkat çeken kapsülün her biri en fazla 10 yolcu taşıyabilecek şekilde tasarlandı. 2020 itibariyle hizmete sunulması planlanan bu yüksek hızlı ulaşım sistemi 140 kilometrelik Dubai-Abu Dabi seyahatini 12 dakikaya indirecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği