Hyperloop yeni bir test hazırlığında

Hyperloop Transportation Technologies, dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise ilk hyperloop test şeridini inşa etmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıldan beri pek ortalıklarda görünmeyen Hyperloop Transportation Technologies, dünyanın ilk tam ölçekli, yolcular için hazır hyperloop’unu (hızyuvar) geliştirdiği iddiasını kanıtlama hedefiyle bir video ve birkaç fotoğraf paylaştı. Şirket, Fransa’daki ar-ge merkezine yakın bir yerde 1 kilometre uzunluğunda bir test şeridi inşa etmeye başladığını Pazar günü duyurdu.

Şirket, test şeridinin iki aşamada inşa edileceğini ifade etti. Şu anda İspanya’daki tesiste inşa edilmekte olan tam ölçekli yolcu kapsülü ise bu yılın yaz aylarında teslim edilecek. Duyurulan test şeridi dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise ilk hızyuvar test şeridi olacak. Diğer iki test şeridi ise ABD’de yer alıyor. Bir tanesi Las Vegas’ın kuzeyindeki çölde bulunan Virgin Hyperloop One şirketine ait. Diğeri ise SpaceX’in Kaliforniya’daki genel merkezinin dışında kurulu.

Hyperloop Transportation Technologies’in rakibi Virgin Hyperloop One daha önce üç adet deneme yaptı ve yakın zamanda da saatte 387 kilometre hız rekoruna ulaşmayı başardı. Virgin Hyperloop One’ın Dubai ve Suudi Arabistan hükümetleriyle anlaşmaları mevcut. Hyperloop Transportation Technologies ise son yaptığı duyuruyla ilk kez gerçekten hyperloop teknolojisi üzerinde çalıştığını kanıtlamış oldu.

Kaynak: The Verge

Hyperloop Transportation Technologies, Pazar günü yaptığı açıklamayla Fransa'daki ar-ge merkezine yakın bir yerde 1 kilometre uzunluğunda bir test şeridi inşa etmeye başladığını duyurdu. Şirket kanıt için bir video ve birkaç fotoğraf paylaştı. Duyurulan test şeridi dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise ilk hızyuvar test şeridi olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği