Hyperloop One hayalini gerçekleştiriyor

ABD'de dünyanın hızyuvar treni sistemini kurmak isteyen Hyperloop One aldığı 80 milyon dolarlık yatırımla yoluna devam ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Merkezi ABD / Los Angeles’ta bulunan Hyperloop One şirketi üzerinde çalıştığı fütüristik taşıma teknolojisi hızyuvar için 80 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket yaptığı açıklamada sistemi yıl sonuna kadar test etmeyi planladıklarını açıkladı.

Bir hızyuvar (hyperloop) kapsüller içerisindeki yolcuların ve kargoların düşük basınçlı tüplerde saatte 1.207 km‘ye çıkabilen hızlarda seyahat etmesine olanak sağlıyor. Manyetik kaldırma (maglev) teknolojisi kapsüllerin havada süzülmesini sağlayarak sürtünmeyi azaltıyor ve şehirler arası yolculuğun çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Elektrikle çalıştırılacak sistemin tamamen otonom olması bekleniyor.

Hyperloop One sistemini Tesla ve SpaceX‘in CEO’su Elon Musk’ın tasarımı üzerine inşa ediyor. Musk’a göre bir hızyuvar, günümüzde kullanılan yüksek hızlı trenlerden daha ucuz, daha hızlı ve daha etkili olabilir.

İlk tanıtım yapıldı

Sistemin ilk tanıtımı öncesinde konuşan Hyperloop One CEO’su Rob Lloyd bu teknolojinin kanıtlanmadığı ve gerçek olmaktan ziyade bilim kurguya daha yakın olduğu yönündeki eleştirilere yanıt verdi. “Bu gerçek ve şu anda gerçekleşiyor. Şirketimizin bunu nasıl gerçekleştirdiğinin tanıtımını yapacağız” diyen CEO hızyuvar teknolojisini bir zamanlar ABD’nin refaha ulaşmasını sağlayan tren yolu teknolojisine benzetti.

Lloyd ayrıca ilk Hyperloop One sisteminin nereye kurulması gerektiğine dair bir yarışma başlattığını açıkladı. Yarışmanın sonucu önümüzdeki yıl açıklanacak. İlk uygulamalar limanların yakınlarında yapılarak kamyonlar ve trenlerle taşınan yüklerin gemilerden fabrikalara ve mağazalara daha hızlı ulaşmasını sağlayabilir.

Eski SpaceX çalışanı, yeni Hyperloop One mühendisi Brogan BamBrogan, şirketin mühendislik ekibinin hızyuvar inşa etmenin maliyetini düşürmek için çalıştığını belirterek “Hızyuvarın sunabileceği tüm değerleri sunmak istiyoruz. Güvenli, etkin, talep üzerine kullanılabilen, hızlı bir sistem kurmak için çalışıyoruz. Ancak bunu maliyeti de göz önünde bulundurarak yapacağız” diye konuştu.

Hyperloop One bu alanda rakipsiz değil. Hyperloop Transportation Technologies adlı bir başka şirket Slovenya, Avusturya ve Macaristan arasında bir hızyuvar sistemi kurmak için bir anlaşma imzaladı.

Dünyanın hiper hızlı ilk tren sistemini ABD'de kurmak için çalışan Hyperloop One 80 milyon dolar yatırım aldı. Prototipiyle ilk denemesini de gerçekleştiren şirket, yıl sonuna kadar test aşamasına geçmeyi amaçlıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği