Japonya’nın yeni hızlı trenleri saatte 400 km hıza ulaşacak

Saatte 400 km’ye kadar çıkarak dünyanın en hızlı ticari treni olacak Alfa-X, 17 Mayıs'ta test sürüşlerine başlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon demiryolu şirketi JR East, yeni hızlı treni Alfa-X’i tanıttı. Saatte 400 km’ye kadar çıkabilen tren, bu özelliğiyle dünyanın en hızlı ticari treni olacak. JR East yeni treni Alfa-X’i önümüzdeki Cuma günü (17 Mayıs), yolcusuz halde test etmeye başlayacak. Bloomberg’in haberine göre 10 vagonlu tren önümüzdeki üç yıl boyunca Aomori ve Sendai şehirleri arasındaki demiryolu hattına geceleri test sürüşü yapacak. Trenin 2030 yılında resmen kullanılır hale getirilmesi öngörülüyor. Trenin kullanıma açılmasının önünde bu kadar uzun bir süre olması akıllara, 2027 yılında açılması beklenen Tokyo-Nagoya hattı arasındaki Shinkansen demiryolu üzerinde çalışacak başka bir hızlı tren olabileceği seçeneğini getiriyor. Bloomberg’e göre bahsi geçen bu tren, tünellerin ağırlıkta olduğu bir rotada saatte 505 km gidebilecek (bu proje 2018’de bir skandala konu olmuştu ancak görünüşe göre sona erdirilmedi.)

Diğer alternatif hızyuvar teknolojisi

Buna ek olarak birçok yeni firma hızyuvar (Hyperloop) ismi verilen hızlı ulaşım araçları üzerinde çalışmakta. Hızyuvarlar, teoride 900 km’nin üstü hıza çıkabilmelerine izin verecek şekilde manyetik raylar (ya da hava yatakları) üzerinde, alçak basınç tüpleri içinden yol alıyorlar.

Fakat, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın bu fikri 2013 yılında önce sürmesinden beri çok az sayıda firma ya da takım bir hız rekoru kırabildi. En çok finansal desteği aldığı söylenen Virgin Hyperloop One buna en yakın isimlerden: Firmanın, Las Vegas şehrinin dışında yer alan test hattında yaptığı sürüşlerde 300 metrede 386 km hıza çıktığı biliniyor. Virgin Hyperloop One’ın pazarlama müdürü Ryan Kelly, Ars’a e-posta vasıtasıyla yaptığı açıklamada “Kullanıma başladıktan sonra bu hızı en az ikiye katlayacağımıza şüphemiz yok’’ dedi.

Hızlanma, yavaşlama ve denge teknolojileri

Alfa-X’in rüzgar direncini kesmeye yarayan 22 metre burnu bulunuyor ve Bloomberg’in dediğine göre “çatısında hava frenleri olacak ve yavaşlamasını kolaylaştırmak için geleneksel frenlerinin yanı sıra manyetik plakalar da kullanacak.’’ Ayrıca trenin olası bir deprem anında sallantıyı engelleyecek amortisörlere sahip olacağı da verilen bilgiler arasında.

Kaynak: Ars Technica

Japon demiryolları şirketi JR East, yeni hızlı treni Alfa-X’i tanıttı. Saatte 400 km’ye kadar çıkabilen tren, bu özelliğiyle dünyanın en hızlı ticari treni olacak. JR East yeni treni Alfa-X’i önümüzdeki Cuma günü (17 Mayıs), yolcusuz halde test etmeye başlayacak. Bloomberg’in haberine göre 10 vagonlu tren önümüzdeki üç yıl boyunca Aomori ve Sendai şehirleri arasındaki demiryolu hattına geceleri test sürüşü yapacak. Trenin 2030 yılında resmen kullanılır hale getirilmesi öngörülüyor. Alfa-X’in rüzgar direncini kesmeye yarayan 22 metre burnu bulunuyor ve Bloomberg’in dediğine göre ‘’çatısında hava frenleri olacak ve yavaşlamasını kolaylaştırmak için geleneksel frenlerinin yanı sıra manyetik plakalar da kullanacak.’’ Ayrıca trenin olası bir deprem anında sallantıyı engelleyecek amortisörlere sahip olacağı da verilen bilgiler arasında.

1 Yorum

  • bence sizin siteye girmeyenlerin yarısı sadece kötü haber okumak isteyenler diğer yarısı da bunları okuyup ”olum bizim derdimize bak dünyanın derdine bak” diyip sinirlenenler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği