En uzun demiryolu tüneli açıldı

İsviçre Alplerinde inşaatı 17 yıl süren Gotthard Base Tüneli'nin açılışı yapıldı. Dünyanın en uzun demiryolu tüneli Aralık ayında faaliyete girecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçre Alpleri’nde inşaatı 17 yıl süren bir tünel bu hafta resmi olarak açıldı. Gotthard Base Tüneli 57 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun demiryolu tüneli olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bazı noktalarda dağın yüzeyinden 2 bin 300 metre aşağıda bulunan tüne bu özelliğiyle de dünyanın en derin demiryolu tüneli sıfatını taşıyor.

Londra’daki Crossrail Avrupa’daki en büyük inşaat projesi olarak biliniyor ancak bu proje sadece 42 kilometrelik yeni tünel inşasını kapsıyor. Gotthard Base Tüneli, Japonya’daki Seikan Tüneli‘nden 3 km, Birleşik Krallık ve Fransa arasındaki Manş Tüneli‘nden de 7 km daha uzun. Demiryolu için kullanılmayan tüneller de dahil edildiğinde Gotthard Base dünyanın en uzun dokuzuncu tüneli oluyor.

Bu tünel için ilk fikir 68 yıl önce ortaya atılmış ancak planlar bir kaç kez yeniden çizilmişti. İnşaat başladıktan sonra, bazı dönemlerde 2 bin 400 kişi aynı anda tünelin inşaatında çalıştı. Bu çalışmalar sırasında 9 işçi yaşamını yitirdi.

Tünelin açılması için, granit ve tortul kayalar da dahil olmak üzere pek çok farklı kaya türünün delinmesi gerekti. Bu işlemin yaklaşık yüzde 80’i tünel delme makineleri kullanılarak, kalan yüzde 20 ise patlatma yöntemleri ile gerçekleştirildi. Toplamda 28 milyon ton hafriyat çıkarıldı. Plakalı hat yerleştirme çalışması başladığında, 125 işçi üç vardiya halinde gün boyu çalışarak bu işlemi 3 yılda tamamladı.

Zürih-Lugano arası 45 dakika

Tünel Erstfeld ile Bodio bölgelerini birbirine bağlıyor. Tünelden her gün geçecek 325 trenin 260 adedinin saatte 160 km hızla hareket eden yük trenleri, kalan 65’inin ise saatte 200 km hızla hareket eden yolcu trenleri olması planlanıyor. Yolcu trenlerinin hızının zamanla saatte 250 km hıza kadar çıkarılabileceği tahmin ediliyor. Böylece Zürih ile İtalya sınırındaki Lugano şehri arasındaki yolculuğun 45 dakikaya düşürülmesi amaçlanıyor.

Gotthard Base Tüneli’nin bu yılın Aralık ayında faaliyete girmesi bekleniyor.

gotthard base

İsviçre'de Zürih ve Lugano şehirleri arasında kalan Erstfeld ve Bodio bölgelerini birbirine bağlayan 57 km uzunluğundaki tünel bu hafta açıldı. 17 yıllık çalışmanın ardından tamamlanan tünel, saatte 250 km hızla giden trenler sayesinde Zürih-Lugano arasını 45 dakikaya indirecek. Tünelin Aralık ayında faaliyete girmesi bekleniyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği