2016’nın en inovatif ürün ve projeleri

Popular Science tarafından her yıl seçilen en inovatif çalışma arasından mühendislik alanında bu yıl öne çıkan 11 çalışma dikkat çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Popular Science her yıl çeşitli alanlarda en yenilikçi 100 çalışmayı seçiyor. Bu yılın seçkisi de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Seçkinin mühendislik kategorisine seçilen bu yılın en etkileyici çalışmaları şu şekilde:

Alptransit Gotthard Base Tüneli: İsviçre’yi İtalya’ya bağlayan bu tünelin inşaatına 1999 yılında başlanmıştı. 57 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun tüneli unvanının sahibi olan Gotthard Base Tüneli bazı noktalarda zeminin 2,4 km altına kadar iniyor. Tünel bu senenin mühendislik kategorisinde kazananı oldu.

bown3

Foster + Partners’ Zayed Ulusal Müzesi – Yer altı Vahası: Birleşik Arap Emirlikleri’nin sıcağından korunmak için yer altına inşa edilen bu yapı, kartal kanadından esinlenen kuleleriyle sıcak havayı dışarı veriyor ve içeridekilerin serinlemesini sağlıyor.

zayed-museum

Mack Rides Pulsar – Yeni nesil su parkı: Bir gölün inşaat için boşaltılıp daha sonra tekrar doldurulmasıyla inşa edilen su parkı, eğlence arayanlara saatte 100 km hızla dalgalar arasında gezinme imkanı sunuyor.

pulsar

Gensler’s Shanghai Tower – Ekstra yeşil dostu gökdelen: Dev bir termos şeklinde inşa edilen bu gökdelen, çift dış katmanı sayesinde yazın serin kışın sıcak kalıyor.

shanghai-tower

Penn State CRISPR-Cas9 for Food – Uzun raf ömürlü mantarlar: CRISPR-Cas9 tekniği ile genetiği değiştirilen mantarlar daha uzun süre rafta dayanabiliyor ve gelecekte üretildiğinde günümüzde kullandığımız mantarlarla aynı fiyata satılabilecek.

mushrooms

ThyssenKrupp MULTI Elevator – Her yöne gidebilen asansör: Mimaride asansörlerin kapladığı alanı azaltmak ve sınırlarını genişletmek için tasarlanan asansörler sadece dikey değil ayrıca yatay ve çapraz da hareket edebiliyor.

multielevator

CarbFix – Karbondioksidi depolamanın hızlı yolu: Atmosferdeki sera gazlarını toplayıp su içinde çözen CarbFix daha sonra bunları kireçtaşına dönüşmek üzere depoluyor. Böylece küresel ısınmanın etkileri de azaltılabiliyor.

carbfix

Advanced LIGO – Evrenin mikrofonu: Evrendeki yerçekimsel dalgaları algılamak amacıyla geliştirilen bu sistem, hem evrenin tarihini öğrenmemizi hem de supernovaları fark etmemizi sağlıyor.

black-holes

TEB Technology Transit Elevated Bus – Trafiğin üzerinden geçen otobüs: Çin’de tasarlanan ancak tanıtımından sonra yaygın olarak kullanılmayan bu otobüs yolun iki tarafındaki raylar üzerinde hareket ederek trafiğe takılmadan yolcu taşıyabiliyor.

straddle-bus

Harvard Robotic Stingray – İlk siborg hayvan: Harvard’lı bilimciler tarafından üretilen ve sadece birkaç santimetre boyunda olan bu hayvanın iskeleti aslında bir altından yapılmış bir devre.

ray

M. Ludvik SkySlide – Depreme dayanıklı cam: Los Angeles’ta 300 metre yüksekliğe inşa edilen kaydırağın kendisi bir mühendislik harikası olmasa da inşa etmek için kullanılan, dayanıklılığı artırılmış cam, gelecekte saydam binalar inşa etmek için kullanılabilir.

skyslide

Seçkide diğer kategorilerde kazananlar ise şu şekilde:

Eğlence

Ossic X – Sanal gerçekliğin tatlı sesi: Kullanıcının anatomisine uyum sağlayan kulaklıklar sanal gerçeklik deneyimini mümkün olduğunca gerçekçi kılmak için tasarlandı.

Yazılım

Microsoft Skype Translator – Dil bariyerini aşmanın yolu: Microsoft’un sesli ve görüntülü iletişim platformu Skype için geliştirilen çeviri yazılımı, konuşulanları anında çevirebiliyor. Böylece farklı dilleri konuşan iki kişi birbiriyle iletişim kurabiliyor.

Uzay

NASA Juno – Gaz devinin merkezine yolculuk: Nasa’nın Jüpiter’i incelemek üzere gönderdiği Juno uzay aracı, gezegenin yörüngesine başarıyla yerleşti. Juno dev gezegen hakkında bugüne kadar bilmediğimiz pek çok bilgiyi edinmemizi sağlayacak

Aktivite

Vibram Arctic Grip – Buzda bile kaymayan ayakkabı tabanı: Kutup ayısının ayaklarından ilham alınarak tasarlanan ayakkabı, karla kaplı bölgeleri keşfetmek isteyen maceracılar için üretildi.

Güvenlik

Openworks Engineering Skywall 100 – Drone yakalayıcı: Drone’ların kötü niyetli kullanımına karşı üretilen cihaz, üç farklı şekilde ağ fırlatarak havadaki drone’ları yakalayıp etkisiz hale getirebiliyor.

Cihazlar

Project Fi – Mobil ağların Birleşmiş Milletler’i: Google tarafından geliştirilen Project Fi, farklı GSM operatörlerinin birbirinin iletişim kulelerini kullanmasını sağlıyor. Böylece sizin operatörünüzün çekmediği alanlarda diğer operatörlerin kulelerinden faydalanabiliyorsunuz.

Ev

Estwing Al-Pro Framing Hammer – Hafif ama etkili çekiç: Tek seferde pek çok çivi çakmanız gerekiyorsa çekicin ağırlığı daha çabuk yorulmanıza sebep olabilir. Bu sebeple uçaklarda kullanılan alüminyum ile üretilen bu çekiç hem hafif yapısıyla hem de baş kısmındaki çelik sayesinde uyguladığı güçle çok daha az enerjiyle daha fazla iş yapılmasını sağlıyor.

Sağlık

Sanofi Pasteur’s Dengvaxia: Deng humması aşısı: Yılda 400 milyon kişiyi etkileyen ve sivrisinekler yoluyla bulaşan Deng humması bazen ölüme kadar varabilen ciddi etkileri olan bir hastalık. Dünyaya yıllık 9 milyar dolar zararı olan bu hastalığın aşısı sayesinde önümüzdeki 5 yıl içinde hastalığın yüzde 50 oranında azalması bekleniyor.

Otomotiv

Koenigsegg FreeValve – Benzin motoru için yeni bir yaşam: Geleneksel benzin motorunun kapasitesini sınırlayan özellikleri devre dışı bırakarak yenilikçi bir tasarımla geliştiren İsveçli otomobil üreticisi Koenigsegg, elektrikli motorların yaygınlaştığı günümüzde benzin motorlarına yeniden hayat verdi.

Kaynak: Popular Science

Popular Science her yıl çeşitli alanlarda en yenilikçi 100 çalışmayı seçiyor. Bu yılın seçkisi de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu yılın en etkileyici çalışmaları şu şekilde:

  • Mühendislik - Alptransit Gotthard Base Tüneli : Dünyanın en uzun tüneli
  • Eğlence - Ossic X : Sanal gerçekliğin tatlı sesi
  • Yazılım - Microsoft Skype Translator : Dil bariyerini aşmanın yolu
  • Uzay - NASA Juno : Gaz devinin merkezine yolculuk
  • Aktivite - Vibram Arctic Grip : Buzda bile kaymayan ayakkabı tabanı
  • Güvenlik - Openworks Engineering Skywall 100 : Drone yakalayıcı
  • Cihazlar - Project Fi : Mobil ağların Birleşmiş Milletler'i
  • Ev - Estwing Al-Pro Framing Hammer : Hafif ama etkili çekiç
  • Sağlık - Sanofi Pasteur's Dengvaxia : Deng humması aşısı
  • Otomotiv - Koenigsegg FreeValve : Benzin motoru için yeni bir yaşam

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği