Çin’in 1200 kişilik otobüsleri yollarda

Çin’de toplu taşımaya alternatif olarak üretilen Yükseltilmiş Transit Otobüs, yolun kenarındaki raylar üzerinde, trafiğe müdahale etmeden hareket ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in Yükseltilmiş Transit Otobüs (YTO) sistemi bu hafta ilk kez Hebei şehrindeki 300 metrelik test güzergahında denendi. 2 metre yüksekliğe sahip tünel şeklindeki otobüs, yolun iki yanında bulunan rayların üzerinde hareket ederek yoldaki araçların altından geçmesine izin veriyor. Böylece aynı yol hem otobüs hem de otomobiller tarafından kullanılabiliyor.

Elektrikle çalışan otobüs, 21 metre uzunluğa ve 7,6 metre genişliğe sahip ve 300 yolcu taşıyabiliyor. Mayıs ayında bu otobüsün mini versiyonuna ait bir video yayınlandığında kamuoyunda büyük heyecan uyandırmıştı. Bundan bir ay sonra geliştiriciler, Ağustos ayında test sürüşleri için hazır olacaklarını açıklamıştı.

Tek seferde 1200 yolcu

Aracın saatte 60 kilometre hıza ulaşması bekleniyor. Dört adet YTO art arda eklenerek kullanılabiliyor. Bu da tek seferde 1200’e kadar yolcunun taşınabilmesi anlamına geliyor.

teb2-624x346

Projenin baş mühendisi Song Youzhou ve bir diğer mühendis Bai Zhiming “Otobüsün en büyük avantajı yol alanından yaptığı tasarruf. YTO aslında bir metroyla aynı fonksiyona sahip ancak metro hattından beş kat daha düşük bir maliyetle inşa edilebiliyor.” şeklinde konuştu.

Üretici firmaya göre tek bir YTO 40 otobüsün yerini alabilir. Otobüsün hangi şehirlerde yaygın olarak kullanılacağı ise henüz bilinmiyor.

Kaynak: BBC

Yakın geçmişte konsept tasarımları ve mini versiyonları ile tanıtılan Yükseltilmiş Transit Otobüs (YTO) sistemi bu hafta içinde Çin’de test edildi. Yolun kenarlarına yerleştirilen raylar üzerinde, trafiğe müdahale etmeden hareket eden tünel şeklindeki otobüs, yoldaki otomobillerin üzerinden geçiyor. Tek seferde 1200 yolcuya kadar taşıyabilen sistem sayesinde otobüslerin yolları tıkamasının önüne geçilebilecek.2 yanıt

Yorumunuz: