Dünyanın en hızlı treni yeniden Çin’de harekete geçiyor

Çin dünyanın en yüksek hızlı trenlerini yeniden tam kapasitede çalıştırarak Pekin-Şangay arası yolculuğu 1 saat kısaltacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, dünyanın en hızlı treni unvanını yeniden ele geçirmeyi planlıyor. 2011’de yaşanan ölümlü hızlı tren kazasının ardından en hızlı trenlerinin hız sınırını saatte 350 km’den 250-300 km bandına çeken Çin, yeni projeyle bu trenleri tekrar tam kapasitede çalıştıracak. Bir Kuşak, Bir Yol girişimi çerçevesinde, dünyanın en hızlı trenleri yeniden Çin’de seyahat etmeye başlayacak.

Çin devletinin yönettiği Thepaper.cn sitesinde yayımlanan rapora göre yedi çift ‘mermi treni’, Fuxing adı altında kullanıma sunulacak. Ortalama 350 km hızla seyahat edecek trenlerin maksimum hızı 400 km’yi bulacak. Tren servisi, acil durumlarda hızı azaltabilen özel bir gözetleme mekanizmasıyla donatılacak.

Yılda 1 milyar Dolar kar

Pekin-Şangay hattında 21 Eylül’den itibaren hizmete girecek yüksek hızlı trenler iki şehir arasındaki yolculuğun süresini bir saat azaltarak 4 saat 30 dakikaya düşürecek. Yaklaşık 600 milyon kişi her yıl bu rotayı kullanıyor. Bu hat üzerinden kazanılan vakit yılda bir milyar Dolar kar elde edilmesini sağlayacak.

Yüksek hızlı trenlerin hizmete gireceği bir diğer rota ise Pekin-Tianjin-Hebei rotası. Bu rotada seyahatler pazartesi günü başladı.

Çin bugüne dek toplamda 20 bin kilometrenin üzerinde yüksek hızlı tren rayı döşedi. 2020’ye kadar 10 bin kilometre daha ray döşenmesi bekleniyor. Associated Press, ülkenin dünyadaki en büyük yüksek hızlı tren ağını kurmak için 360 milyar Dolar harcadığını ifade ediyor.

Kaynak: Fortune

Çin, dünyanın en hızlı treni unvanını yeniden ele geçirmeyi planlıyor. 2011'de yaşanan ölümlü hızlı tren kazasının ardından en hızlı trenlerinin hız sınırını saatte 350 km'den 250-300 km bandına çeken Çin, yeni projeyle bu trenleri tekrar tam kapasitede çalıştıracak. Pekin-Şangay hattında 21 Eylül'den itibaren hizmete girecek yüksek hızlı trenler iki şehir arasındaki yolculuğun süresini bir saat azaltarak 4 saat 30 dakikaya düşürecek. Yaklaşık 600 milyon kişi her yıl bu rotayı kullanıyor. Bu hat üzerinden kazanılan vakit yılda bir milyar Dolar kar elde edilmesini sağlayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği