Fransa otonom yüksek hızlı tren kullanacak

Fransa’nın devlet tarafından işletilen tren operatörü SNCF, 2023’ten itibaren raylı sistemleri için sürücüsüz yüksek hızlı tren kullanmaya başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa’nın devlet tarafından işletilen tren operatörü SNCF, raylı sistemleri için sürücüsüz yüksek hızlı tren üretmeye hazırlanıyor.

Kondüktörsüz TGV’ler (yüksek hızlı tren’in Fransızca kısaltması), genellikle saatte 320 km hızla giden dünyanın en hızlı araçlarından bazılarına otonom hareket özelliği getirecek. FranceInfo’nun haberine göre örnek trenlerin 2019 yılında denenmeye başlanması planlanıyor ve başlangıçta bu trenler sadece kargo taşımak için kullanılacak. 2023 yılından itibaren de Paris ve güneydoğu Fransa arasındaki yollarda yolcu taşımaya başlayacak.

Kondüktörler hazırda bekleyecek

Yine de SNCF’nin trenleri tam otonom olmayacak. Acil bir durum olması halinde treni devralmak için kondüktörler bulunacak, ihtiyaç halinde trenlerde insanlardan oluşan bir ekip de bulundurulabilecek.
Yarı otonom TGV’ler, raylardaki engelleri tespit etmek ve gerekirse otomatik olarak fren yapmak için sensörlerle donatılacak. Bu, yeni otomobillerin birçoğunda kullanılan engelden kaçınma teknolojisine oldukça benziyor.

SNCF Başkan Yardımcısı Matthieu Chabanel, FranceInfo’ya yaptığı açıklamada, uçaklardaki sistemlerle karşılaştırma yaparak trenlerin kondüktörleri yavaş yavaş ortadan kaldırmayı amaçlamadığını belirtti ve “Uçaklarda her zaman bir pilot vardır fakat uçak otomatik sistem tarafından kullanılır.” dedi.

Dünya genelinde kullanılan otonom tren sistemleri pek de az sayılmaz, fakat Chabanel ilk kez kendilerinin bu sistemi yüksek hızlı trenlere uyarladıklarını belirtti. Financial Times bu yılın başlarında yaptığı haberde en önemli engellerin normalde insan sürücüler tarafından kontrol edilen sinyalizasyon ve operasyon işleri olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Mashable

Fransa’nın devletçe işletilen tren operatörü SNCF, 2023’ten itibaren yüksek hızlı trenlerini sürücüsüz hale getirecek. İlk denemeler 2019 yılında yapılacak fakat sadece kargo taşımak için. Trende acil durum olması halinde treni devralabilmek için kondüktör de bulunacak. Financial Times’ın bu yılın başlarında yaptığı habere göre bu konuyla alakalı en önemli engeller; normalde insanlar tarafından kontrol edilen sinyalizasyon ve operasyon işleri.Yorumunuz: