Çin dünyanın en hızlı trenlerini üretmek istiyor

Çin Demiryolları Kurumu, Teknoloji ve Enformasyon Başkan Vekili Qi Yanhui, yüksek hızlı trenlerin hızını artırma çabalarının sürdüğünü söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en hızlı treni Çin’deki mermi trenler ancak Çin liderliği sağlama almak için çalışmalarını sürdürüyor. Çin Demiryolları Kurumu Teknoloji ve Enformasyon Başkan Vekili Qi Yanhui, yüksek hızlı trenlerin hızını artırma çabalarının sürdüğünü söylüyor. Geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlayan yeni lokomotifler saatte 350 km hızla dünyanın en hızlı uzun mesafe trenleri unvanını elinde bulunduruyor.

Qi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Kesinlikle bu alanda çalışmalarımız olacak ancak zamanını kestirmek zor” dedi. Trenlerin hızını artırmak için detaylı deneyler yapılması ve endüstriden bu yönde bir talep olması gerekiyor.

Testler devam ediyor

25 bin kilometre ile dünyanın en büyük yüksek hızlı tren ağına sahip olan Çin, fütüristik ulaşım araçları için de bir test alanı haline geldi. Otomobil milyarderi Li Shufu’nun şirketi Zhejiang Geely Holding, devlet tarafından işletilen Çin Havacılık ve Uzay Bilimi ve Endüstrisi Kurumu ile geçtiğimiz ay iş birliği yaparak sesten hızlı tren konsepti üzerinde çalıştı. Kaliforniya merkezli Hyperloop Ulaşım Teknolojileri Şirketi de Çin’in güneybatısındaki dağlık şehir Guizhou şehrinin yönetimiyle, süper-hızlı trenler için bir test pisti oluşturma konusunda iş birliği yaptı.

Kaynak: Bloomberg

Dünyanın en hızlı treni Çin'deki mermi trenler ancak Çin liderliği sağlama almak için çalışmalarını sürdürüyor. Çin Demiryolları Kurumu Teknoloji ve Enformasyon Başkan Vekili Qi Yanhui, yüksek hızlı trenlerin hızını artırma çabalarının sürdüğünü söylüyor. Geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlayan yeni lokomotifler saatte 350 km hızla dünyanın en hızlı uzun mesafe trenleri unvanını elinde bulunduruyor. Trenlerin hızını artırmak için detaylı deneyler yapılması ve endüstriden bu yönde bir talep olması gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği