Louvre Abu Dabi müzesi, Kasım ayında açılacak

İnşası on yıldan fazla süredir devam eden Louvre Abu Dabi Müzesi, nihayet 11 Kasım 2017'de açılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnşası on yıldan fazla zamandır süren Louvre Abu Dabi Müzesi, 11 Kasım 2017 tarihinde açılıyor. Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan, yıllardır heyecanla beklenen proje bir ‘müze şehri’ olarak görülüyor. Zira içinde 23 tanesi galeri olmak üzere toplam 55 bina var. Geleneksel Emirlikler mimarisini çağrıştıran yapı, basit beyaz bir iskeletten oluşuyor.

Müzenin açılacağı duyurusuyla birlikte müze binasının yeni fotoğrafları da yayınlandı. Yapının en dikkat çeken kısmı 180 metre çapındaki devasa kubbesi. Kubbedeki kompleks geometrik şekilde, farklı boyut ve açılarda 7 bin 850 tane ‘yıldız’ var. Güneş tepedeyken, kubbedeki yıldızların içinden geçen ışık yere yansıyarak ‘ışık yağmuru’ adı verilen bir etki yaratacak.

Kubbe, her biri 110 metre aralıklı görünmeyen dört adet sütun tarafından destekleniyor. Geceleri, kubbenin şeklinden dolayı hem içeriden hem dışarıdan görülebilen binlerce yıldız oluşuyor. Kara ya da deniz yoluyla müzeye ulaşan ziyaretçiler, müzenin dar sokaklarını ve farklı binalarını gezerek müzeyi keşfedebilir.

Çevreci bir müze olacak

Müzenin devasa kubbesi çevresi için de faydalı olacak; örneğin diğer binaları güneş ısısından koruyabilecek. Böylece ziyaretçiler galerileri, sergileri, çocuk müzesini, konferans salonunu ve restoranı rahatça gezebilecek. Kubbenin gölgesi sayesinde etrafındaki binaların enerji tüketimi de azalmış olacak. Müze kompleksi, gelecekte Mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Guggenheim Müzesi‘ne ve Zayed Ulusal Müzesi‘ne ev sahipliği yapması planlanan Saadiyat Adası‘nda yer alıyor.

Kaynak: Designboom

Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan ve yıllardır heyecanla beklenen Louvre Abu Dabi Müzesi 7 Kasım'da ziyarete açılacak. Müzede 23 tanesi galeri olmak üzere toplam 55 bina var. Geleneksel Emirlikler mimarisini çağrıştıran yapı, basit beyaz bir iskeletten oluşuyor. Yapının en dikkat çeken kısmı 180 metre çapındaki devasa kubbesi. Kubbedeki kompleks geometrik şekilde, farklı boyut ve açılarda 7 bin 850 tane 'yıldız' var. Güneş tepedeyken, kubbedeki yıldızların içinden geçen ışık yere yansıyarak 'ışık yağmuru' adı verilen bir etki yaratacak. Kubbe, her biri 110 metre aralıklı görünmeyen dört adet sütun tarafından destekleniyor. Geceleri, kubbenin şeklinden dolayı hem içeriden hem dışarıdan görülebilen binlerce yıldız oluşuyor. Müze kompleksi Saadiyat Adası'nda yer alıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği