Louvre Müzesi bir heykeli fazla müstehcen buldu

Louvre Müzesi, Hollandalı sanat ve tasarım atölyesi tarafından hazırlanan bir enstalasyonu müstehcen olduğu gerekçesiyle sergi programından çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyaca ünlü Louvre Müzesi, Hollandalı sanat ve tasarım atölyesi tarafından hazırlanan bir enstalasyonu müstehcen olduğu gerekçesiyle sergi programından çıkardı. ‘Domestikator’ (evcilleştirici) adı verilen ve dış hatlarıyla bir cinsel birleşmeyi tasvir eden eserin 19 Ekim’de Louvre Müzesi’nin Tuileries Gardens bölümünde, Fiac Çağdaş Sanat Fuarı tarafından düzenlenen Hors les Murs adlı toplumsal sanat programı çerçevesinde gösterilmesi bekleniyordu.

Hollandalı topluluğun kurucusu Joep van Lieshout “Böyle bir şeyin olmaması lazım. Bir müze, iletişim için açık bir alan olmalıdır. Müzenin ve basının görevi, bu eseri açıklamaktır. Zaten eserin kendisi çok müstehcen bir yapıda değil. Oldukça soyut şekilde hazırlanmış. Bir cinsel organ görünmüyor. Oldukça masum.” şeklinde konuştu.

“Eser insanlığın doğaya etkisini anlatıyor”

Van Lieshout Atölyesi’ni temsil eden Londra merkezli Carpenters Workshop adlı galeriden yapılan açıklamada ise Louvre’un kararının sanatçılara ve Fiac programına zarar verdiği; söz konusu sanat eserinin insanlığın dünya üzerindeki gücüne ve doğaya karşı takındığı ikiyüzlü yaklaşıma atıfta bulunduğu belirtildi.

Louvre adına konuşan bir sözcü ise Fiac çerçevesinde Tuileries Gardens’ta sergilenen eserlerle ilgili kararın üç komite tarafından alındığını söyledi. Sözcü “Domestikator adlı eser bu komisyonlara sunuldu. Komisyonlar eserin bahçede sergilenmesine karşı çıktı. Bu yıl Tuileries’de sergilenen eser sayısı da oldukça önemli. Genellikle 20 eser sergilenirken bu yıl bu sayı 30’u buluyor.” ifadesini kullandı.

Müze direktörü’nün mektubu

Fransız yayın kuruluşu Le Monde, Louvre Direktörü Jean-Luc Martinez’in Fiac’a bir mektup göndererek eser hakkındaki endişelerini dile getirdiğini belirtti. Mektupta “İnternet üzerinde yapılan yorumlarda bu eserin vahşi bir görünüşü olduğu belirtiliyor. Sergi ziyaretçilerinin eseri yanlış yorumlaması riski bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

Müze ayrıca 12,2 metrelik yapının çocukların oyun parkının yanına yerleştirilmesi konusunda da endişeleri olduğunu belirtti. Geçtiğimiz üç yıl boyunca ‘Domestikator’ Almanya’nın Bochum şehrinde Ruhrtriennale bünyesinde sergilenmişti. Carpenters Workshop, Paris Belediyesi’nin eseri yerleştirecek alternatif bir alan önerisinde bulunduğunu ancak bu teklif için artık çok geç olduğunu söyledi.

Kaynak: New York Times

Dünyaca ünlü Louvre Müzesi, Hollandalı sanat ve tasarım atölyesi tarafından hazırlanan bir enstalasyonu müstehcen olduğu gerekçesiyle sergi programından çıkardı. 'Domestikator' (evcilleştirici) adı verilen ve dış hatlarıyla bir cinsel birleşmeyi tasvir eden 12,2 metrelik eserin 19 Ekim'de Louvre Müzesi'nin Tuileries Gardens bölümünde, Fiac Çağdaş Sanat Fuarı tarafından düzenlenen Hors les Murs adlı toplumsal sanat programı çerçevesinde gösterilmesi bekleniyordu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği