Vincent van Gogh’un bin eseri dijitalleştirilip halka açıldı

Ressam van Gogh'un eserlerini yerinde görme imkanı olmayanlar için büyük bir fırsat olan sitede 'saatler harcamak' mümkün.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her sanatçı boşluğun ve mekanların boyutlarını keşfedip kendi çalışmalarına ve hitap ettiği kitleye uyarlar. Bir de Vincent van Gogh gibi boşluğu ve mekanı ana konusu yapan sanatçılar vardır. İlk eserlerinde köy evlerini ve tarlaları çizen sanatçı, daha sonraki çizimlerinde ise “Wheatfield with a Reaper” gibi kıvrımlı ve narin manzaralar veya “Wheatfield with Crows” gibi ağır ve iç karartıcı mekanları konu edinmiştir.

Wheatfield with a Reaper

The BedroomVan Gogh’un bütün eserlerini bir arada görmek şu an için mümkün olmayabilir (2016 yılında Şikago’daki bir sergide hepsi bir araya gelmişti). Ancak Van Gogh’un Arles’teki sarı evinin yatak odasını sanal alemde görebiliriz. Amsterdam Van Gogh Müzesi’nin sitesi sayesinde sanatçının binden fazla eserini detaylarıyla görmek mümkün. Dijitalleştirilmiş koleksiyon Van Gogh’un neredeyse bütün eserlerini içeriyor. Amsterdam Van Gogh Müzesi aynı zamanda sanatçının en çok eserinin bulunduğu yer.

Kaynak: Open Culture

Amsterdam'da bulunan Vincent van Gogh Müzesi, sanatçının binden fazla eserlerini dijitalleştirip web sitesinde ziyaretçilere açtı. Bu özel bölümde ressamın en önemli eserlerini incelemek mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği