Van Gogh’tan ilham alan ürün tasarımları

Vans, Van Gogh Müzesi ile iş birliği yaparak Hollandalı ressamın eserlerini barındıran ayakkabı ve kıyafetlerden oluşan bir koleksiyon hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ayakkabı üreticisi Vans, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi ile iş birliği yaparak Hollandalı ressamın eserlerini barındıran ayakkabı ve kıyafetlerden oluşan bir koleksiyon hazırladı. Markanın ve müzenin seçtiği dört önemli eser koleksiyonda kullanıldı. Gelirler Van Gogh’un mirasının korunması ve sanat eseri koleksiyonculuğu için kullanılacak.

Sınırlı sayıda üretilen ürünlerde Van Gogh’un Kafatası (1887), Badem Çiçekleri (1890), Ayçiçekleri (1889) ve ressam olarak otoportresi (1887-88) kullanıldı. İkonik ressamın iskeletler üzerine çalışması Vans klasik ayakkabılarda, uzun kollu tişörtlerde, kapişonlu bir tişört tasarımında ve bir şapkada görülebiliyor. Van Gogh’un insan kafatası çizimi, sanarçının el yazısı ve fırça darbelerini barındıran ufak detaylarla kareli bir tasarım üzerine yerleştirilmiş.

Ayçiçekleri ayakkabılarda, Badem Çiçekleri ceketlerde

Sanatçının en bilinen eserlerinden biri olan Ayçiçekleri de bir ayakkabı tasarımında desen olarak kullanılmış. Aynı deseni tişört tasarımlarında da görmek mümkün. Badem Çiçekleri saten bir kumaş üzerine dijital olarak basıldıktan sonra bir ‘bomber’ ceket halinde getirilmiş. Badem Çiçekleri aynı zamanda bir sırt çantası ve beysbol şapkasını da süslüyor. Van Gogh’un otoportresi de ayakkabıların yanı sıra büyük beden bir tişört üzerinde görülebiliyor.

Son tasarımlar ise Van Gogh’un Köylü Kadın ve Eski Üzüm Bağı (1890) eserini içeriyor. Vans’ın klasik ayakkabılarının üzerine basılan desen Van Gogh’un kardeşine yazdığı bir mektuptan satılar da içeriyor. Vans tasarımcıları bu yazıları ve çizimleri ünlü ressamın gönderdiği 700’den fazla mektup arasından seçti.

“Yeni bir hedef kitlesine ulaştık”

Van Gogh Müzesi Müdürü Adriaan Dönszelmann “Vans x Van Gogh Müzesi koleksiyonu için çok heyecanlıyız. Bizim misyonumuz Vincent Van Gogh’un hayatını ve çalışmalarını mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırarak onlara ilham vermek. Van Gogh’un ikonik eserlerini, Vans’ın ikonik tarzı ile birleştirerek bu sanat eserlerini duvardan alıp, müze dışında yeni bir hedef kitlesine ulaştırdık.” diyor.

Vans x Van Gogh Müzesi koleksiyonu 3 Ağustos’ta vans.com üzerinden ve Vans perakende satış mağazalarında satışa sunuldu. Ürünler vangoghmuseumshop.com adresinden ya da Amsterdam’daki Van Gogh Müzesinden de satın alınabilir.

Kaynak: Design Boom

Ayakkabı üreticisi Vans, Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi ile iş birliği yaparak Hollandalı ressamın eserlerini barındıran ayakkabı ve kıyafetlerden oluşan bir koleksiyon hazırladı. Markanın ve müzenin seçtiği dört önemli eser koleksiyonda kullanıldı. Vans x Van Gogh Müzesi koleksiyonu 3 Ağustos'ta vans.com üzerinden ve Vans perakende satış mağazalarında satışa sunuldu. Gelirler Van Gogh'un mirasının korunması ve sanat eseri koleksiyonculuğu için kullanılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği