Vincent van Gogh’un eserlerine farklı bir bakış

Paris'te eski bir demir dökümhanesi, video projeksiyon cihazları ve hoparlörlerle canlı Van Gogh resimlerine dönüştürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Culturespaces, Gustav Klimt’in eserlerine teknolojik bir dokunuşla, Paris’teki eski bir demir dökümhanesini, ziyaretçileri içine alan bir enstalasyona dönüştürmüştü. Atelier des Lumières adı verilen bu ışıklı sergi şimdi aynı alanı bir Vincent van Gogh resmine çevirdi.

Atelier des Lumières “sanata yeni, duygusal ve dinamik bir yaklaşım” sunarak ziyaretçileri post empresyonist sanatçının en beğenilen eserlerinin içine girmeye davet ediyor. Işıklı ve normalden daha büyük bu resimlerin arasında İrisler ve Yıldızlı Gece gibi en meşhur Van Gogh tabloları da yer alıyor.

Bu parçaları yeni noktalara taşımak için sanat yönetmeni Gianfranco Iannuzzi sergi alanını 140 adet son teknoloji ürünü lazer video projeksiyon cihazları ile doldurdu. 50 adet hoparlörden gelen müzikler ise ortamın modunu ayarlıyor ve her yaştan sanatsever için duyulara ve estetiğe hitap eden, sarmalayıcı bir deneyim sunuyor.

Japon eserleri için yan gösteri

Sergi, van Gogh’un eserlerini vurgulamanın yanı sıra Japon resim sanatı odaklı kısa bir program daha sunuyor. Culturespaces Başkanı Bruno Monnier “Van Gogh Japon eserlerinden etkilenmişti. Paris’te sık sık ‘japonisme‘ seven empresyonistlerle vakit geçirirdi. Van Gogh’un Japon sanatına duyduğu hayranlığı göstermek için Danny Rose Studio‘yu Japonyanın hayali eserleri ve sahneleri hakkında orijinal bir parça sunması için görevlendirdik.” diyor.

Hem Yıldızlı Gece sergisi hem de Hayallerdeki Japonya: Asılı Duran Dünyanın Görselleri adlı gösteri 31 Aralık 2019’a kadar Atelier des Lumières’de ziyaret edilebilecek.

Kaynak: MyModernMet

Geçtiğimiz yıl Culturespaces, Gustav Klimt'in eserlerine teknolojik bir dokunuşla, Paris'teki eski bir demir dökümhanesini, ziyaretçileri içine alan bir enstalasyona dönüştürmüştü. Atelier des Lumières adı verilen bu ışıklı sergi şimdi aynı alanı bir Vincent van Gogh resmine çevirdi. En ünlü Van Gogh eserlerini yeni noktalara taşımak için sanat yönetmeni Gianfranco Iannuzzi sergi alanını 140 adet son teknoloji ürünü lazer video projeksiyon cihazları ile doldurdu. 50 adet hoparlörden gelen müzikler ise ortamın modunu ayarlıyor ve her yaştan sanatsever için duyulara ve estetiğe hitap eden, sarmalayıcı bir deneyim sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği