Facebook videoları sanat eserine çevirecek

Facebook, canlı videoları anında Monet, Van Gogh gibi ünlü ressamların sanat eserleri gibi gösterebilen ‘style transfer’ (tarz aktarımı) yazılımını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook yapay zeka kullanarak canlı videoları sanat eserlerine benzeten yeni deneysel kamera uygulamasını tanıttı. Salı günü Wall Street Journal’ın düzenlediği konferansa katılan Facebook Ürün Müdürü Chris Cox, uygulamayı ilk kez gösterdi. Cox bu uygulamanın, Facebook’un artırılmış gerçeklik yatırımlarının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Uygulama, ünlü sanat eserlerinin görünümünü gerçek zamanlı olarak kameraya yansıtmak için ‘style transfer’ (tarz aktarımı) adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Fotoğrafları sanat eserlerine benzeten Prisma uygulamasına benzer bir mantıkla çalışan uygulama, bunu canlı video üzerinde yaparak zor bir görevi gerçekleştiriyor.

Monet, Rembrandt, Van Gogh ya da O’Keeffe

Cox “Tarz aktarımı, Monet ya da Rembrandt gibi bir sanatçının tarzını alıp o anda çektiğiniz görüntüye yerleştirmenizi sağlıyor.” diyor. Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunun tarzını kullanan bir örneği tanıtan Cox uygulamanın ayrıca Georgia O’Keeffe gibi sanatçıların tarzını da kullanabildiğini söylüyor.

Uygulamanın arkasında evrişimli sanal sinir ağları bulunduğunu söyleyen Cox ayrıca bazı ‘havalı bilgisayar görüşü teknolojilerinden’ de faydalanıldığını ifade ediyor. Cox, “Bu uygulama, bildiğimiz bir teknolojiyi alıp çok daha hızlı hale getirerek, videoda herhangi bir takılma ya da gecikme yaratmadan kullanılabilir hale getiriyor.” diyor.

Facebook’un planları netleşiyor

Uygulama ayrıca Facebook’un artırılmış gerçeklik alanındaki çabalarını ve şirketin akıllı telefonların kameralarını artırılmış gerçeklik dünyasına giriş noktası olarak gördüğünü gösteriyor.

Facebook son dönemde sanal gerçeklik alanına çok fazla yatırım yaptı ancak şirketin artırılmış gerçeklik konusundaki hedefleri çok net değildi. Mark Zuckerberg’in Oculus Connect 3 konferansında tanıtımını yaptığı artırılmış gerçeklik uygulamasının ardından bu uygulamayla birlikte şirketin planları biraz daha netleşmeye başladı.

Cox son olarak “Bu teknoloji şimdilik bir prototip, herhangi bir servisimize bağlı olarak kullanılamıyor. Ancak bu alanda çok fazla yatırım yapıyoruz ve kameraları artırılmış gerçekliğin erken bir uygulaması olarak kullanmayı planlıyoruz.” dedi.

[alert type=white ]Ek bilgi: Hem bu teknoloji yeterince gelişmiş olmadığı için hem de daha büyük ve doğal bir etki yaratmak amacıyla onlarca ressam, her karesi elle çizilmiş bir resimden oluşan, Van Gogh tarzında bir film çekiyor/çiziyor. Loving Vincent adlı filmin 2017’de gösterime girmesi bekleniyor.[/alert]

Kaynak: Mashable

Facebook’un geliştirdiği ‘style transfer’ (tarz aktarımı) teknolojisi, ünlü ressamların eserlerinin tarzlarını canlı video yayınına aktarabiliyor. Daha önce, çekilip kayıt edilen görseller üzerine uygulanabilen bu teknoloji artık eş zamanlı olarak canlı videoya uygulanabiliyor. Facebook böylece artırılmış gerçeklik alanında hedeflerinin akıllı telefonları birer artırılmış gerçeklik cihazı haline getirmek olduğunun da altını çizmiş oldu.Yorumunuz: