Facebook’a flört özelliği geliyor

Facebook'un F8 geliştirici konferansında konuşan CEO Mark Zuckerberg, sosyal medya devinin mobil uygulamasına flört özelliği geleceğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un F8 geliştirici konferansında konuşan CEO Mark Zuckerberg, sosyal medya devinin mobil uygulamasına flört özelliği geleceğini söyledi. Facebook geçtiğimiz 14 yıl içinde kullanıcılarının ilişki durumunu internet üzerinden yayımlamasına imkan sağlamıştı. Şimdi ise bu bilgi sadece kullanıcının profilinde yer alan birkaç kelimeden ibaret olmayacak. İlişki durumunu ‘bekar’ (single) olarak işaretleyen kullanıcılar, diğer kullanıcılarla eşleşmek için yeni bir özelliği kullanabilecek.

Mark Zuckerberg konuşmasında bu uygulamanın “sadece takılmak için değil, uzun süreli ve anlamlı ilişkiler kurmak için” geliştirildiğini söyleyerek Tinder gibi uygulamalara da laf dokundurdu. Facebook’un bu girişimi, Tinder ve OkCupid gibi flört uygulamalarını elinde bulunduran Match Group’u da olumsuz etkiledi. Açıklamanın hemen ardından Match Group’un hisseleri yüzde 17 değer kaybetti.

Mahremiyet ve güvenlik ön planda

Yeni flört özelliği sadece talep eden kullanıcıların katılacağı bir özellik olacak ve tüm profillere açılmayacak. Son dönemde adı mahremiyet ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Facebook’un bu kadar mahrem bir alanda girişimde bulunması kimilerince kötü bir karar olarak yorumlanırken bazı yorumcular da bu hamleyi şirketin kendine güvenmesi şeklinde yorumladı. Zuckerberg sahnede “Bu uygulamayı mahremiyet ve güvenliği en başından itibaren göz önünde bulundurarak tasarladık.” diyerek kullanıcıların endişelerini ortadan kaldırmaya çalıştı. Uygulamada kullanıcılar Facebook arkadaşlarıyla eşleşmeyecek ve flört için hazırlanan profiller herkes tarafından görüntülenemeyecek.

Facebook Ürün Müdürü Chris Cox, Zuckerberg’den sonra sahneye çıktı ve yeni flört özelliğine dair daha fazla bilgi paylaştı. Profil tasarımı benzer uygulamalardaki gibi büyük bir profil fotoğrafından ve altında kişiye dair kısa bilgilerden oluşuyor. Facebook kullanıcılara sadece arkadaş olmalarını ya da sohbet etmelerini değil, birlikte etkinliklere katılmalarını da önerecek. Uygulama, kullanıcıların Facebook profillerinde dahil oldukları gruplar ve katıldıkları etkinlikler ile entegre bir şekilde çalışacak.

Cox ayrıca kullanıcıların ‘kilit açma’ adlı bir özelliği kullanarak, flört platformunda yer alan her kullanıcının profilini belirli bir etkinliğe katılan ya da gruba üye olan kişilere erişilebilir hale getirebileceğini söyledi. Platform üzerinde tanışan kullanıcılar, Facebook Messenger’dan farklı bir mesajlaşma ekranına yönlendirilecek. Flört platformu, bu yıl içinde gerçekleşecek test aşamasının ardından yeni özelliklerle birlikte kullanıma sunulacak.

Özelliğin bekar kullanıcılara sunulacağı söylense de açık ilişkide olan ya da evli kişilerin uygulamadan faydalanamayacağına dair herhangi bir ibare bulunmuyor.

Kaynak: The Verge

Facebook'un F8 geliştirici konferansında konuşan CEO Mark Zuckerberg, sosyal medya devinin mobil uygulamasına flört özelliği geleceğini söyledi. Facebook geçtiğimiz 14 yıl içinde kullanıcılarının ilişki durumunu internet üzerinden yayımlamasına imkan sağlamıştı. Şimdi ise bu bilgi sadece kullanıcının profilinde yer alan birkaç kelimeden ibaret olmayacak. İlişki durumunu 'bekar' (single) olarak işaretleyen kullanıcılar, diğer kullanıcılarla eşleşmek için yeni bir özelliği kullanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği