Tinder kullanıcılarını LGBTQ’nun yasa dışı olduğu ülkelerde uyaracak

Tinder, LGBTQ'nun yasak olduğu ülkelere seyahat eden kullanıcılarının profilini otomatik olarak gizleyerek uyarı mesajı gönderecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tinder, flört tercihlerinin kendilerini yasal açıdan riske atabileceği ülkelere seyahat eden LGBTQ kullanıcılarını uyaracak bir güncelleme getiriyor. ‘Traveler Alert’ (Seyahat Uyarısı) adı verilen özellik, eşcinsel ilişkinin yasak olduğu ülkeleri ziyaret eden kullanıcıların profilini otomatik olarak gizleyecek. Kullanıcı kendisi isterse profilini tekrar görünür hale getirebilecek.

Tinder, bu özelliği geliştirebilmek için eşcinsel ilişkiyi yasaklayan 69 ülkeyi tespit etmek amacıyla Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Derneği‘yle iş birliği yaptı. Eş cinsel eylemlere ve ilişkilere verilen ceza ülkeden ülkeye değişiyor. Aralarında İran ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu dokuz ülkede cezalar idama kadar varabiliyor.

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcısı olan Tinder, yakın zamanda ABD dışındaki kullanıcı sayısını artırma hedefi koymuştu. Menzilini genişlettikçe de kullanıcılarını güvende tutması ve profillerini herkese açık kullanmaları durumunda neler olabileceğini göstermesi gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda ‘Traveler Alert’ özelliğinin oldukça mantıklı bir yenilik olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: The Verge

Tinder, flört tercihlerinin kendilerini yasal açıdan riske atabileceği ülkelere seyahat eden LGBTQ kullanıcılarını uyaracak bir güncelleme getiriyor. 'Traveler Alert' (Seyahat Uyarısı) adı verilen özellik, eşcinsel ilişkinin yasak olduğu ülkeleri ziyaret eden kullanıcıların profilini otomatik olarak gizleyecek. Kullanıcı kendisi isterse profilini tekrar görünür hale getirebilecek. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcısı olan Tinder, yakın zamanda ABD dışındaki kullanıcı sayısını artırma hedefi koymuştu. Menzilini genişlettikçe de kullanıcılarını güvende tutması ve profillerini herkese açık kullanmaları durumunda neler olabileceğini göstermesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği