Tayvan eşcinsel evliliğe izin veren ilk Asya ülkesi olabilir

Tayvan Yüksek Mahkemesi, eşcinsel evlilik taraftarı bir karar alarak Asya'da eşcinsel evliliği onaylayan ilk ülke olma konusunda önemli bir adım attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tayvan Yüksek Mahkemesi, eşcinsel evlilik taraftarı bir karar alarak Asya’da eşcinsel evliliği onaylayan ilk ülke olma konusunda önemli bir adım attı. Ülkenin en yüksek hukuk kurumu, karara gerekçe olarak, aynı cinsiyetten iki kişinin evlenmesini engelleyen kanunların eşitliğe aykırı olduğunu ve bu sebeple anayasaya uygun olmadığını ifade etti. Parlamentoya mevcut kanunları düzenlemesi ya da yeni kanunlar çıkarması için iki yıl süre verildi.

Çarşamba günkü karar, bölgede LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, interseks) bireylerin karşı karşıya kaldığı ayrımcılığın artmasına karşı alındı. Mahkeme kararının ardından yayınlanan bir basın açıklamasında aynı cinsiyete sahip iki kişinin evlenmesini, temel etik değerleri korumak için engellemenin ayrımcılık olduğu ve bu işlemin herhangi bir mantıklı temeli bulunmadığı ifade edildi.

“Ayrım yapmak eşitliğe aykırı”

Mahkeme bu tarz ayrımcılıkların, Tayvan anayasasında bulunan eşitlik hakkı ruhuyla uyumsuz olduğunu söyledi. Mahkemenin kararı, Tayvan parlamentosunun mevcut yasaları düzenlemesini ya da yeni yasalar hazırlamasını gerektiriyor. Ancak parlamentonun nasıl bir karar alacağı halen belirsiz.

LGBTİ topluluklarının beklentisi, yasamanın mevcut evlilik yasalarını, eşcinsellere de aynı hakları verecek şekilde düzenlemesi. Böylece eşcinsel çiftler de evlat edinme, ebeveynlik, miras ve acil tıbbi durumlarda birbirleri adına karar alabilme gibi haklara sahip olacak. Öte yanan, parlamentonun bu değişiklik yerine, eşcinsellere ayrı bir yasa çıkarıp evlilik hakkı sunması ancak diğer haklardan bazılarını dışarıda bırakması ihtimali de bulunuyor.

Muhafazakarlar itiraz ediyor

Dini topluluklar ve ebeveyn grupları ise eşcinsel evliliğe karşı çıkarak, parlamentoda bu kararın yasalaşmaması için çalışacaklarını belirtiyor. Bu kadar önemli bir kararın sadece bir kaç hakim tarafından alınmasını doğru bulmayan bu topluluklar, konu ile ilgili halk oylaması yapılmasını talep ediyor.

Her iki taraf da dikkatini milletvekillerini ikna etmeye odaklamış durumda. Özgürlükçü yapısıyla bilinen Tayvan, bölgede gerçekleştirilen en büyük onur yürüyüşlerine ev sahipliği yapıyor. Aslında ülkede evlilik eşitliği konusunda değişiklik yapma hareketleri, geçtiğimiz yıl farklı cinsel kimliklere verdiği destekle bilinen Tsai Ing-wen’in başkan seçilmesiyle hızlanmıştı. Ancak tartışmalar, geçtiğimiz aylarda muhafazakarların yaptığı geniş katılımlı protestolar sebebiyle alevlendi.

14 adet yargıçtan oluşan yüksek mahkemenin yasa değişikliği talebi ile birlikte, şimdi top mecliste. Eğer meclis gerekli düzenlemeleri iki yıl içerisinde gerçekleştirmezse, eşcinsel çiftler mahkemenin kararını emsal göstererek evlenebilecek. Mecliste halihazırda eşcinsel evlilikleri yasallaştırmaya yönelik bir çalışma var ancak bu süreç gelenekselcilerin muhalefeti sebebiyle yavaşlamış durumda. Muhalifler, Asya’da eşcinsel evliliği tanıyan ilk ülkenin Tayvan olmasını istemiyor.

Kaynak: BBC

Tayvan Yüksek Mahkemesi, eşcinsel evlilik taraftarı bir karar alarak Asya'da eşcinsel evliliği onaylayan ilk ülke olma konusunda önemli bir adım attı. Ülkenin en yüksek hukuk kurumu, karara gerekçe olarak, aynı cinsiyetten iki kişinin evlenmesini engelleyen kanunların eşitliğe aykırı olduğunu ve bu sebeple anayasaya uygun olmadığını ifade etti. Parlamentoya mevcut kanunları düzenlemesi ya da yeni kanunlar çıkarması için iki yıl süre verildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği