Tinder gençleri referanduma hazırlıyor

Birleşik Krallık’ın AB üyeliğine yönelik olarak yapılacak referandum öncesi gençleri konu ile ilgili bilgilendirmek için Tinder’a yeni bir özellik eklendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

23 Haziran’da yapılacak oylama Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin kaderini belirleyecek. AB referandumu ülkenin geleceği ile ilgili pek çok tartışmaya ve kafa karışıklığına sebebiyet verdiği için, arkadaşlık uygulaması Tinder geçici bir özellik yardımıyla, kullanıcılarını bu politik karar hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Şirket bu iş için, genç jenerasyonları aktif vatandaşlar olma konusunda cesaretlendirmeyi amaçlayan Bite the Ballot adlı bir kuruluşla birlikte çalışıyor.

Ortaklık Tinder’ın kullanım tarzına bağlı kalacak şekilde hareket edecek. Yani kullanıcılar bir bilgiyi okuduktan sonra eğer doğruluğuna inanıyorsa sağa inanmıyorsa sola kaydıracaklar. Konular göçmenlik ve Birleşik Krallık ekonomisinden AB ilişkilerine kadar uzanıyor. En sonda ise kullanıcı ilgilendiği konular hakkında daha fazla bilgi almayı ya da uygulama üzerinden oy vermeyi tercih edebiliyor. Bu yöntem insanların oylamaya ilgisini çekmek ve tam olarak neyi oyladıklarını bilmelerini sağlamak için etkili bir araç. Belki Tinder bu yıl gerçekleşecek olan ABD başkan seçimi için de benzer bir uygulama yapar.

Kullanım yaşı yükseltildi

Tinder ile ilgili bu hafta gelen bir başka haber ise uygulamanın kullanım yaşıyla ilgili. Bugüne kadar 13 yaşından büyük herkesin indirmesine izin verilen uygulama yaş sınırını 18’e çıkarma kararı aldı. Daha önce üye olan 13-17 yaş aralığındaki kişileri yine bu yaş aralığındaki kullanıcılarla eşleştiren uygulama artık bu yaş grubu tarafından kullanılamayacak.

Karar ile ilgili olarak Tinder’dan şöyle bir açıklama yapıldı:

“11 milyondan fazla bağlantının kurulmasını sağlayan bir platform olarak farklı kullanıcı deneyimlerini daima inceleme sorumluluğumuz bulunuyor. Bu sorumluluk kapsamında 18 yaşının altındaki kullanıcılara hizmet vermeyi durdurma kararı aldık. Bu konuda ilerleyebilmek için en doğru politikanın bu olduğunu düşünüyoruz. Karar önümüzdeki haftadan itibaren uygulamaya konulacak.”

Tinder bu konu üzerinde sene başından beri düşündüklerini belirtiyor. Bu hamle ile Tinder’ın toplam kullanıcı tabanının sadece yüzde 3’ünün etkileneceği ifade ediliyor.

Bu karar, Tinder’ın daha önce transseksüel kullanıcı dostu bir kullanım deneyimi sağlayacağına yönelik olarak yaptığı açıklamanın ardından geldi.

tindermatch

23 Haziran’da Birleşik Krallık’ın AB üyeliği için bir referandum yapılacak. Konu ile ilgili bilgisi olmayan ya da siyasetle ilgilenmeyen gençlerin referandum öncesi tam olarak neyin oylandığını öğrenmesi amacıyla ilginç bir yönteme başvuruldu. Tinder ve Bite the Ballot işbirliği ile hazırlanan uygulama sayesinde gençler Tinder üzerinde referandum ile ilgili bazı bilgiler görecek. Kullanıcı bilginin doğru olduğunu düşünüyorsa sağa, yanlış olduğunu düşünüyorsa sola kaydıracak.

Öte yandan, bugüne kadar 13 yaşının üzerindeki herkese hizmet veren Tinder artık yaş sınırını 18’e çekme kararı aldı. Tinder’ın yaptığı açıklamada kararın sebebi net olarak ifade edilmedi.Yorumunuz: