Brexit için ikinci referandum çağrısı

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, 2016'daki koşulların değiştiğini öne sürerek Britanya'nın AB üyeliği için yeni bir referandum yapılmasını talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte iş kayıpları yaşanacağı ve ekonominin kötüye gideceği konusunda uyarılar yaparak, ülkenin AB üyeliği için yeni bir referandum yapılmasını talep etti. Observer gazetesinde yer alan yazıda Khan Britanya hükumetini, AB ilişkilerinin yönetimi konusunda eleştirdi.

Khan kaleme aldığı yazıda “Theresa May’in hükumeti her alanda hazırlıksız ve derinlikten uzak görünüyor, bu durum da bir çok hatalı hamleyle sonuçlanıyor.” ifadelerine yer verdi. Khan ayrıca kendisinden önce Londra Belediye Başkanlığı yapan Boris Johnson’a da siyasi hedeflerini, ülkenin çıkarlarının önüne koyduğu gerekçesiyle eleştiriler yöneltti.

Anlaşma gerçekleşmeyebilir

Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma konusunda organizasyonla bir anlaşmaya varmak için 2019’un Mart ayına kadar vakti var. Ancak Başbakan Theresa May, Temmuz ayında sadece kabinesiyle birleşmiş bir pazarlık platformuna onay verdi. Bu durum ülkenin ‘Brexit’i hiçbir anlaşma olmadan gerçekleştireceği ve ülkenin Dünya Ticaret Orgaizasyonu kurallarına geri döneceği endişelerini alevlendirdi. Böyle bir durumda Britanya, AB’den gelen ürünlere vergi ödemek zorunda kalabilir.

Brexit’i eleştirenler, herhangi bir anlaşmaya varılmamasının kitlesel iş kayıplarına ve şirketlerin operasyonlarını AB’ye kaydırmasına sebep olacağı görüşünde. Britanya hükumeti, anlaşma sağlanamaması durumuna önlem olarak şimdiden ilaç depoladığını açıklamıştı.

Khan 2016’daki referandum kapmanyası sırasında söylenenlerle bugün gelinen nokta arasında ‘milyonlarca mil’ fark olduğunu söylüyor. “Ben insanların kötü bir anlaşmayı hatta daha kötüsü, hiç anlaşma olmamasını istediğini sanmıyorum. Bu durum kampanya sırasında hiç gündeme gelmemişti.” diyen Khan “İnsanlar AB’den ayrılmak için oy verdiklerinde daha fakir olmak, işletmelerinin zarar görmesini izlemek, NHS’te çalışan yetersizliği olması, polisin ayaklanmalara hazırlanması ya da terörizme karşı AB ile iş birliği yapmadığımız taktirde ulusal güvenliğin risk altına girmesi için oy kullanmamıştı.” şeklinde konuştu.

Her iki parti de bölünmüş durumda

Londra Belediye Başkanı’nın yorumları, hem hükumet üzerinde oluşan siyasi baskılar hem de muhalif İşçi Partisi’nin ikinci referandum talepleri üzerine geldi. Her iki taraf da konu hakkında bölünmüş durumda ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn şimdiye dek parti içinden ve ticaret birliklerinden gelen ikinci oylama çağrısı taleplerine direnmişti.

May’in iktidardaki muhafazakar partisi de AB’den ayrılma konusunda yumuşak bir yaklaşım isteyenler, blok içinde kalmayı talep edenler ve organizasyondan tamamen ayrılmak isteyenler olarak bölünmüş durumda.

Kaynak: Al Jazeera

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Britanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla birlikte iş kayıpları yaşanacağı ve ekonominin kötüye gideceği konusunda uyarılar yaparak, ülkenin AB üyeliği için yeni bir referandum yapılmasını talep etti. 2016'da referandum kampanyası sırasında AB ile anlaşma yapılmadan ayrılma gibi bir konunun hiç gündeme gelmediğini söyleyen Khan, bugün gelinen durumda İngiltere'nin AB ile kötü bir anlaşma yaparak ya da hiçbir anlaşma olmadan birlikten ayrılmasının konuşulduğunu belirterek, insanların bunun için oy vermediğini söyledi. Muhalif İşçi Partisi'nde de konu ile ilgili olarak ikinci bir Brexit referandumu yapılması talep edilmiş ancak parti yönetimi henüz bu taleplere yanıt vermemişti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği