“Avrupa’da İngilizce önemini yitiriyor”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker cuma sabahı yaptığı konuşmasında İngilizce yerine Fransızca konuşmayı tercih etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker cuma sabahı yaptığı konuşmasında İngilizce yerine Fransızca konuşmayı tercih etti. Avrupa’da İngilizce’nin önemini yitirdiğini belirten Juncker, Fransa’da yaklaşan seçimleri de göz önünde bulundurarak, Fransız vatandaşların kendisini anlaması için Fransızca konuştuğunu ifade etti.

Bu tercih, Brexit ile birlikte tırmanan AB – Birleşik Krallık gerginliğini yeni bir aşamaya taşıdı. Ancak Juncker haksız da sayılmaz. Avrupa Birliği’nde İngilizce bilen kişi sayısı hayli fazla olsa da Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla, AB’de resmi dili İngilizce olan sadece İrlanda ve Malta gibi nispeten küçük ülkeler kalıyor.

Gerginlik sürüyor

Juncker, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile yaptığı görüşmenin ardından “Downing Sokağı’ndan öncekine göre 10 kat daha şüpheci olarak ayrılıyorum.” demişti. May ise Avrupa’da bazı güçlerin Britanya seçimlerini etkilemeye çalıştığını söylemişti.

Fransızca konuşmasında, Brexit’in küçük bir olay olmadığına değinen Juncker, “Britanyalı dostlarımızla yine şeffaf görüşmeler yürüteceğiz. Kimsenin aklında AB’nin Birleşik Krallık’ı terk ettiğine dair bir fikir oluşmasın. AB’yi terk eden Birleşik Krallık’tır.” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ise kimsenin Birleşik Krallık seçimlerine müdahale etmek istemediğini dile getirerek AB’nin sadece müzakere edebileceği istikrarlı bir hükumet istediğini söyledi. Tajani, “Bir anlaşmaya varamamak her iki taraf için de zararlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Barnier’nin tercihi İngilizce

AB’nin Baş Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ise konuşmalarını İngilizce yapacağını belirterek “Tabii ki Fransızlar tarafından da anlaşılmak isterim ancak İngilizler tarafından anlaşılmak da aynı derecede önemli” dedi.

Birleşik Krallık’ta yaşayan AB vatandaşları konusunda ise Barnier Avrupa Adalet Mahkemesinin bir garantör rolü olacağını ifade etti ve bu korumanın vatandaşların yaşam süreleri boyunca geçerli olması gerektiğini dile getirdi. Barnier, Brexit’in insanların günlük yaşamlarını etkilememesi gerektiğine değindi.

 

Kaynak: Politico

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker cuma sabahı yaptığı konuşmasında İngilizce yerine Fransızca konuşmayı tercih etti. Avrupa'da İngilizce'nin önemini yitirdiğini belirten Juncker, Fransa'da yaklaşan seçimleri de göz önünde bulundurarak, Fransız vatandaşların kendisini anlaması için Fransızca konuştuğunu ifade etti. Bu tercih, Brexit ile birlikte tırmanan AB - Birleşik Krallık gerginliğini yeni bir aşamaya taşıdı. Ancak Juncker haksız da sayılmaz. Avrupa Birliği'nde İngilizce bilen kişi sayısı hayli fazla olsa da Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılmasıyla, AB'de resmi dili İngilizce olan sadece İrlanda ve Malta gibi nispeten küçük ülkeler kalıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği