AB’de herkese ücretsiz internet

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki dört yıl içinde AB'deki her köy, kasaba ve şehirde ücretsiz WiFi bağlantısı bulunması için ödenek çıkarılmasını talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki dört yıl içinde AB dahilindeki tüm köy, kasaba ve şehirlere ücretsiz WiFi verilmesini kararlaştırdı. 120 milyon avroluk yeni bir bütçe ile yerel yöneticilerin son teknoloji ürünü kablosuz internet erişim noktalarını satın alması sağlanacak. Eğer bu öneri Avrupa Parlamentosu ve ulusal bakanlıklar tarafından da onaylanırsa fonun yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

Komisyon ayrıca Avrupa’daki tüm evlerin 2025’e kadar en az, saniyede 100 megabit hızında internet bağlantısına sahip olmasını, Tüm AB ülkelerinde de 5G mobil bağlantının standart haline getirilmesini yeni hedefler olarak belirledi. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ayrıca Avrupa Birliği sınırları içerisinde seyahat eden kişilerin mobil hizmetleri tek bir ülkedeymiş gibi kullanmasını sağlayacak bir düzenleme yapılması önerisinde bulundu.

Tüm bunların gerçekleştirilebilmesi için komisyon Avrupa Elektronik İletişim Kanunu adında yeni bir kanun önerisinde bulundu. Bu yeni kanun mevcut dört telekomünikasyon yönergesini birleştirip, bu alandaki diğer düzenlemeleri de bünyesinde barındıracak.

Telif hakkı paketi tartışılıyor

Tartışmalı telif hakkı paketi de resmi olarak açıldı. Paket kapsamında, Google vergisi olarak da bilinen, yayıncıların hikayelerinin küçük parçalarını yayınlayan toplayıcı kaynaklardan ödeme almasını sağlayan yasa yer alıyor.

Ayrıca, Youtube Kuralı, olarak da bilinen ve başkalarının içeriğini yayınlayan şirketlerin, üzerinde telif hakkı bulunmayan içeriklerin yayınlanabilirliğini belirlemek için etkili içerik algılama teknolojileri kullanmasını  gerektiren yasa önerisi de pakette bulunuyor.

Eğitim ve araştırma ayrıcalığı

İçerikleri okullar, üniversiteler ve kamu yararı araştırmacıları gibi bazı kullanıcılara açmak için de çalışmalar yürütülüyor. Bir dizi telif hakkı kuralı düzenlemesi ile bu kuruluşların içerikleri eğitim ya da araştırma amaçlı olarak kullanması sağlanabilir. Bu sayılan istisnalara rağmen, görsel sanatlarla uğraşan sanatçıların eserlerine halka açık telifli bina ve anıtları dahil etmesine yönelik istisna pakette yer almadı.

Kaynak: Ars Technica

Avrupa Komisyonu tarafından AB yönetimine sunulan öneriler arasında 4 yıl içerisinde tüm yerleşim yerlerinde ücretsiz kablosuz internet sunulması, 2025'e kadar herkese 100 Mbps internet bağlantısı sağlanması ve 5G'ye geçilmesi bulunuyor. Ayrıca telif hakkı konusunda da telifli içerik yayınlayan sitelerin yayıncılara ödeme yapması ya da içeriklerin kontrolü için etkili içerik algılama teknolojilerinin kullanılması gibi öneriler yer alıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği