AB içindeki dolaşım ücretleri kalkıyor

Avrupa Birliği bu hafta yaptığı bir duyuruyla Avrupa ülkeleri içindeki telekomünikasyon şirketlerinin farklı dolaşım tarifelerini kaldıracağını açıkladı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avrupa Birliği yaptığı bir duyuruyla Avrupa ülkelerinde dolaşım tarifelerini kaldıracağını açıkladı.[/inlinetweet] Avrupa Komisyonu bunun için iki yıl önce çalışmalara başlamış; dijital alandaki finans, ticaret ve mobil işlemleri Dijital Tek Pazar (Digital Single Market) altında düzenlemeyi amaçlamıştı.

Çalışmalar sürerken, telekomünikasyon şirketleri arasındaki ücretlendirme ve kullanıcı-kar oranı ve kullanım limiti gibi konular tartışılıyordu. Fakat, 2016 yılı sonlarına doğru planın gerçekleştirilemeyeceğine dair söylentiler çıktı. Yeni gelen habere göre ise operatörler tarafından fiyatlandırma ve kullanım kotası gibi kullanıcılara yansıyacak teknik konularda da aşamalı olarak dolaşım ücretlerinin kaldırılması için anlaşmaya varıldı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip “Bu puzzle’ın son parçasıydı. 15 Haziran itibariyle, Avrupalılar AB üyesi ülkeler içinde dolaşım ücreti ödemeden gezebilecek.” dedi. Yani kullanıcılar evlerindeymiş gibi ekstra bir ücret ödemeden dolaşabilecek ve SMS, konuşma, internet kullanım ücretleri Avrupa’nın neresinde olursa olsun değişmeyecek.

Bu pazar açısından oldukça önemli bir haber; çünkü Avrupalı tüketicilerin ABD’deki kullanıcılardan farklı olarak oldukça düşük ücretli ödemelere yöneldiği biliniyordu. Dolayısıyla bu anlaşma da bu konu hakkında çok büyük bir tasarrufa sebep olacak.

Kaynak: VentureBeat

Kullanıcıları iki senedir umutlandıran haber sonunda geldi: Avrupa Birliği bu hafta yaptığı bir duyuruyla Avrupa ülkeleri içindeki (farklı) dolaşım tarifelerini kaldıracağını açıkladı. Yani Avrupalı kullanıcılar AB üyesi ülkelerde evlerindeymiş gibi ekstra bir ücret ödemeden dolaşabilecek ve SMS, konuşma, internet kullanım ücretleri de değişmeyecek. Fakat bu sadece AB vatandaşları için geçerli.Yorumunuz: