Haftanın Özeti: 137

5 - 11 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

İngiltere’nin başkenti Londra’nın merkezindeki Londra Köprüsü ve yakınlarındaki Borough Market‘a 3 Haziran gecesi bir terör saldırısı düzenlendi. Olayda 7 kişi hayatını kaybetti, en az 48 kişi de yaralandı. Saldırganlar önce bir kamyonetle köprüdeki yayaları ezdi, ardından araçtan inerek karşılarına çıkanları rastgele bıçakladı. IŞİD internet sitesinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi. Olayın ardından açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, terörizmle mücadele için internet takip ve denetiminin sıkılaştırılmasının yer aldığını bir kez daha vurguladı. Bu arada ülkede suçluları yakalamak için kameralı özel araçlarla yüz tanıma teknolojisi kullanılmaya (ve bu teknikle tutuklamalara) başlandı.

Saldırıyı gerçekleştiren 3 kişi polis tarafından öldürülürken olayla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

Terörle sarsılan Birleşik Krallık’ta erken genel seçim de bu hafta gerçekleştirildi. Sonuçlara göre, Muhafazakar Parti 318, İşçi Partisi 262, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 35, Liberal Demokrat Parti 12, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) 10 ve diğer partiler ise parlamentoda 13 sandalyeye sahip oldu. Seçimde en büyük hasarı mecliste çoğunluğu kaybeden Başbakan Theresa May’in Muhafazakar Parti’si aldı.

Juventus ve Real Madrid arasında oynanan Şampiyonlar Ligi finalini İtalya / Turin‘de dev ekrandan izlemek için toplanan taraftarlar kaynağı belirsiz bir gürültü duyunca bunun terör saldırısı olduğu düşünerek paniğe kapıldı. Yaşanan izdihamda bin 500’den fazla kişi yaralandı. İtalyan medyasında gürültünün patlatılan fişeklerden kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

Ne diyordu şarkı: “Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?”

İran / Tahran’da meclis binasına ve İslam Devrimi‘nin lideri Ayetullah Humeyni‘nin türbesine 2 ayrı saldırı düzenlendi. Çevreye ateş açıp ardından üzerlerindeki patlayıcıları infilak eden saldırganlar en az 12 kişinin ölümüne sebep oldu. IŞİD saldırıyı üstlendiğini açıkladı. Bu ülkede IŞİD tarafından gerçekleştirilen ilk eylem olma özelliği taşıyor.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya ve Yemen terörizme destek verdiği iddiasıyla Katar’la ilişkilerini kesti. Ortak ambargo ve abluka başlatan Arap ülkeleri Katar’ı IŞİD, El-Kaide ve Müslüman Kardeşler’i desteklemekle suçluyor. Katar ise iddiaların asılsız olduğu iddiasında. Olayın ardından (Katar’dan 6 milyar Dolar’ın üstünde yatırım almış) Türkiye, söz konusu koalisyonu karşısına alma pahasına yardım seferberliği başlattı.

Açıklamaların ardından birçok üründe dışa bağımlı Katar halkı paniğe kapıldı.

Yeni ABD vize başvuru formunda, başvuruyu yapan kişilerin 15 yıllık biyografik bilgi sağlaması ve son 5 yılda kullandıkları tüm sosyal medya hesaplarındaki kullanıcı adlarını paylaşması isteniyor. Eğer son 15 yıl içinde kullandığınız bir telefon numarasını yazmayı unutursanız ya da kısa süreliğine deneyip vazgeçtiğiniz bir iletişim aracını biyografinize eklemezseniz, yandı gülüm keten helva.

ABD’de hakkında çocuk istismarından soruşturma yürütülen Christopher Wheeler adlı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bir sanık polise verdiği iPhone şifresi çalışmayınca 6 ay hapse mahkum edildi.[/inlinetweet] Wheeler yeminli ifadesinde doğru şifreyi verdiğini söylese de hakimi inandıramayarak ‘mahkemeye itaatsizlikten’ ceza aldı.

Perşembe günü yürürlüğe giren yeni yasaya göre Çin / Shandong eyaletinin en önemli ticari ve turistik merkezi Qingdao’daki her hanenin yalnızca bir köpeği olabilecek. Düzenlemeyle evcil hayvan sayısını kontrol altına almayı planlayan yönetim, karara uymayanlara 2 bin Yuan (yaklaşık 1.000 TL) ceza verileceğini açıkladı. Ayrıca Legal Daily’de yer alan habere göre, köpeklerin dışarıda gezdirilmesi için de özel bir etiket takılması gerekiyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]İran’da 2011 yılında başlayan vatandaşlık maaşı deneyinin sonuçlarına ilişkin bir rapor yayımlandı.[/inlinetweet] Buna göre ülkedeki vatandaşların temel gelir karşısında çalışma motivasyonlarını kaybetmek bir yana; aksine daha fazla çalıştığını ortaya koydu. Deneyde sadece yirmili yaşlardaki gençler daha az çalıştı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Ülkemiz dahil Avrupa’nın pek çok ülkesinde futbol sezonu sona erdi.[/inlinetweet] 2016-2017 sezonunda Türkiye Spor Toto Süper Ligi şampiyonu Beşiktaş olurken, Avrupa’nın kulüpler bazında en üst düzey turnuvası UEFA Şampiyonlar Ligi‘nin Real Madrid kazandı.

Beklediğimiz romantizm plaja geldi(!) Hem de Yuxi Liu’nun ‘plaj şairi’ yapay zekalı robotu tarafından. Robot Liu tek başına sahilde gezerek deneyimlerinden edindiği ilhamla yazdığı şiirleri kuma aktarıp dalgaların silmesini izliyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği