ABD, vize için 5 yıllık sosyal medya geçmişi sorgulayacak

Yeni ABD vize başvuru formunda, 15 yıllık biyografik bilgi sağlanması ve son 5 yıldaki tüm sosyal medya kullanıcı adlarının paylaşılması isteniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni ABD vize başvuru formunda, başvuran kişilerin 15 yıl öncesine kadar dayanan biyografik bilgi sağlaması ve son 5 yılda kullandıkları tüm sosyal medya hesaplarındaki kullanıcı adlarının paylaşılması isteniyor.

Vizeye başvuran kişilerin yüzlerce sayfa bilgi sağlaması bekleniyor. Eğer son 15 yıl içinde kullandığınız bir telefon numarasını yazmayı unutursanız ya da kısa süreliğine deneyip vazgeçtiğiniz bir iletişim aracını biyografinize eklemezseniz vize başvurunuz bu sebeple reddedilebilir.

Masum hatalar da cezalandırılabilir

Göçmenlik avukatları ve savunucuları bu aşırı beklentilerin, masum hatalar yapan kişilerin ya da bütün sosyal medya kullanıcı adlarını hatırlayamayan kişilerin başvurularının sebepsiz yere iptal edilmesine yol açabileceğini söylüyor.

San Francisco’lu avukat ve İranlı Amerikan Baro Birliği Başkanı Babak Yusufzade, soruların konsolosluk görevlilerine, kimin vize alıp kimin alamayacağına dair rastgele bir güç verdiğini ve alınan kararların incelenmediğini belirtti.

“ABD dünyadaki en sıkı vize başvuru süreçlerinden birine sahip.” diyen Yusufzade “Başvuru sürecinin neden daha da sıkılaştırılması gerektiğine dair hiçbir bilgi ya da gerekçe sunulmuyor.” dedi.

Kaynak: BoingBoing

Yeni ABD vize başvuru formunda, başvuran kişilerin 15 yıl öncesine kadar dayanan biyografik bilgi sağlaması ve son 5 yılda kullandıkları tüm sosyal medya hesaplarındaki kullanıcı adlarının paylaşılması isteniyor. Vizeye başvuran kişilerin yüzlerce sayfa bilgi sağlaması bekleniyor. Eğer son 15 yıl içinde kullandığınız bir telefon numarasını yazmayı unutursanız ya da kısa süreliğine deneyip vazgeçtiğiniz bir iletişim aracını biyografinize eklemezseniz vize başvurunuz bu sebeple reddedilebilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği