Twitter halk hareketlerini polisten önce biliyor

Cardiff Üniversitesinin çalışmasına göre, Twitter ayaklanmaları ve diğer şiddet eylemlerini polisten bir saatten fazla bir süre önce belirleyebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medya polisin asayişi sağlamasına yardımcı olabilir. Cardiff Üniversitesinin salı günü yayınladığı çalışmaya göre, Twitter ayaklanmaları ve diğer şiddet eylemlerini polisten dakikalar (hatta bazen bir saatten fazla bir süre) önce belirleyebiliyor.

Araştırmacılar 2011 Londra eylemleri sırasında atılan 1,6 milyon tweet’i inceledi. Buna göre, Enfield kasabasında polis ayaklanmadan haberdar olmadan 1 saat 23 dakika önce, bilgisayar sistemleri Twitter üzerinden ayaklanmanın haberini alabilirdi.

Çalışmanın yazarlarından Pete Burnap “Bu araştırmada, ayaklanmalar ya da suç eylemleri gibi olayları gören kişilerin bunları aktarmak için ilk adresinin sosyal medya olduğunu ortaya koyuyoruz.” diyor. Çalışmanın yeni teknolojilerin mevcut polis yöntemlerini desteklemek için kullanılabileceğini gösterdiğini belirten Burnap, yine de sosyal medyanın geleneksel yöntemlerin yerine geçemeyeceğini ifade ediyor.

Polis sosyal medyayı kullanıyor

Güvenlik güçleri son yıllarda sosyal medyayı suçlarla savaşmak için çok daha etkin kullanmaya başladı. 2013 yılında ABD’deki Boston Maratonu sırasında gerçekleşen patlama hakkında bilgi toplamak isteyen polis halka sosyal medya üzerinden çağrı yaparak bilgi paylaşmalarını istedi. Bu yılın Mayıs ayında Tayland Göçmenlik Bürosu, mesajlaşma uygulaması Line üzerinden gelen bir ihbar üzerine, vize süreleri dolan iki Vietnamlıyı yakaladı. Geçtiğimiz hafta ise ABD’nin New Hampshire eyaletinde polisin Facebook’a koyduğu videoyu görüntüleyen düzinelerce kişi, suça karıştığı sanılan kişileri belirlemeye yardımcı oldu.

Kaynak: CNet

Sosyal medya polisin asayişi sağlamasına yardımcı olabilir. Cardiff Üniversitesinin salı günü yayınladığı çalışmaya göre, Twitter ayaklanmaları ve diğer şiddet eylemlerini polisten dakikalar (hatta bazen bir saatten fazla bir süre) önce belirleyebiliyor. Araştırmacılar 2011 Londra eylemleri sırasında atılan 1,6 milyon tweet'i inceledi. Buna göre, Enfield kasabasında polis ayaklanmadan haberdar olmadan 1 saat 23 dakika önce, bilgisayar sistemleri Twitter üzerinden ayaklanmanın haberini alabilirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği