Suriyeli muhalifler İstanbul’da öldürüldü

Suriyeli gazeteci Arouba Barakat ile kendisi gibi gazeteci olan kızı Hala Barakat, İstanbul'daki evlerinde ölü bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türkiye’deki Suriyelilere yönelik son saldırının kurbanı Suriyeli bir aktivist ile kızı oldu. Anne ve kızı İstanbul’daki evlerinde öldürüldü. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bir tanıdıkları, gazeteci Arouba Barakat’tan birkaç gün haber alamayınca polise haber verdi ve 60 yaşındaki Arouba Barakat ve 22 yaşındaki kızı Hala Barakat evlerinde ölü bulundu.

Kızı da gazeteciydi

Yetkililer cinayetin sebebini araştırıyor. Türkiye’de bu zamana kadar dört Suriyeli gazeteci öldürüldü. Başka bir gazeteci ise iki saldırıdan kurtulmayı başardı. Cinayetleri IŞİD üstlendi. Sosyal medyadaki aktivist sayfalara göre, Arouba Suriye Ulusal Konseyi‘ne üye idi. Suriye başkanına karşı yapılan ayaklanmaları desteklediği fakat bazı noktalarda muhalefeti de eleştirdiği belirtildi. Kızı da muhaliflere ait Orient News‘de çalışan bir gazeteciydi. Bu yılın başlarında ‘Russia Destroyed Syria’ (Rusya Suriye’yi Yok Etti) adlı bir konuşmada yer almıştı.

Anadolu Ajansı anne ile kızın bıçaklanarak öldürüldüğünü belirtti. Reporters Without Borders adlı medya savunma grubu, Türkiye’nin sürgündeki Suriyeli gazetecileri koruması için çağrıda bulundu.

Kaynak: Los Angeles Times

Suriyeli gazeteci Arouba Barakat ile kendisi gibi gazeteci olan kızı Hala Barakat, İstanbul'daki evlerinde ölü bulundu. Sosyal medyadaki aktivist sayfalara göre, Arouba Suriye Ulusal Konseyi'ne üye idi. Suriye başkanına karşı yapılan ayaklanmaları desteklediği fakat bazı noktalarda muhalefeti de eleştirdiği belirtildi. Kızı da muhaliflere ait Orient News'de çalışan bir gazeteciydi. Anadolu Ajansı anne ile kızın bıçaklanarak öldürüldüğünü belirtti. Reporters Without Borders adlı medya savunma grubu, Türkiye'nin sürgündeki Suriyeli gazetecileri koruması için çağrıda bulundu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği