‘Kaybolacak’ çocuklar sosyal medyadan tespit edilecek

Kanada'da polis kaybolma riski bulunan kişileri önceden tespit edebilen bir sistem geliştirmek için sosyal medya verilerini kullanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada’da polis sosyal medya gönderileri, polis kayıtları ve sosyal hizmetler bilgilerini kullanarak kimlerin kaybolabileceğini önceden tahmin edebilecek bir sistem geliştiriyor.

Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Bürosuna (DRDC) göre, Saskatchewan eyaleti, polisin toplum güvenliğini sağlamak amacıyla ‘önleyici modeller’ geliştirdiğini söyledi. Bu modeller belirli risk faktörlerini inceleyerek kimlerin kaybolabileceğini önceden belirlemek ve olay gerçekleşmeden müdahale etmek için kullanılacak. Risk faktörleri arasında geçmişte evden kaçmış olmak ya da evde şiddet uygulanması gibi düzinelerce farklı durum bulunuyor.

Diğer birimler de destek verecek

Geçtiğimiz ay yayımlanan bir DRDC raporu, Saskatchewan Polisi Önleyici Analiz Laboratuvarının (SPPAL) (polis, Bölgesel Adalet Bakanlığı ve Saskatchewan Üniversitesinin ortaklığı) geçmişte kaybolan kişilerin verilerini incelediğini ve özellikle eyalet koruması altındaki çocuklara, kaçmayı adet edinmiş kişilere ve yerli halkın kayıp üyelerine odaklanıldığını söylüyor. Bir sonraki aşamada SPPAL sosyal hizmetler ve sosyal medya hesapları bilgilerini de araştırma verilerine dahil edecek. Rapor, yetkililerin ne tarz içgörüler elde etmek için çalıştığını net bir şekilde söylemiyor. Sosyal medya verilerinin tam olarak hangi alanlarda yardımcı olacağı bilinmiyor.

DRDC raporu, Saskatchewan’daki polis hizmetlerinin, Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk ve Aile programlarının ve bölgesel atlı polis birliklerinin SPPAL ile veri paylaşımı için anlaşmaya vardığını ifade ediyor. Saskatchewan’da eyalet korumasındaki çocukların yüzde 70’i yerel halktan ve eyalette 100’den fazla uzun süredir kayıp kişi vakası hala çözülmeyi bekliyor.

Hata ve mahremiyet endişeleri

Tamir Israel adlı bir avukat önleyici uygulamaların çok tehlikeli olabileceğini dile getirerek hatalı sonuçlara ulaşılma ihtimalini gündeme getirdi. Elde edilen verilerin yanlış yorumlanma ihtimali olduğunu belirten avukat “Yanlış çıkarıma dayalı müdahalelerin sonuçları çok ciddi olabilir.” dedi. Sosyal medya gönderileri gibi güvenilirliği sorgulanabilecek kaynakların bu gibi hassas çalışmalarda kullanılmasını doğru bulmadığını belirten Israel ayrıca bu gibi önleyici sistemlerin sık sık insanları ırklara göre değerlendirdiğini ve hatalı, ırkçı sonuçlara ulaştığını hatırlattı.

Saskatchewan Bilgi ve Mahremiyet Komisyonundan Ronald Kruzeniski ise ofisinin polisi sosyal medya verilerini toplamaması ve kullanmaması konusunda uyardığını, bu verilerin doğruluğundan şüphe ettiklerini söyledi. Kruzeniski sosyal medya hesabından paylaşım yapan kişinin kim olduğunu kestirmenin güçlüğüne dikkat çekerek geçmişteki gönderilerin de günümüzde kullanıma uygun olmayabileceğini ifade etti.

Kaynak: Motherboard

Kanada'da polis sosyal medya gönderileri, polis kayıtları ve sosyal hizmetler bilgilerini kullanarak kimlerin kaybolabileceğini önceden tahmin edebilecek bir sistem geliştiriyor. Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Bürosuna (DRDC) göre, Saskatchewan eyaleti, polisin toplum güvenliğini sağlamak amacıyla 'önleyici modeller' geliştirdiğini söyledi. Bu modeller belirli risk faktörlerini inceleyerek kimlerin kaybolabileceğini önceden belirlemek ve olay gerçekleşmeden müdahale etmek için kullanılacak. Risk faktörleri arasında geçmişte evden kaçmış olmak ya da evde şiddet uygulanması gibi düzinelerce farklı durum bulunuyor. Uzmanlar sosyal medya verilerinin güvenilir olmayabileceğini ve önleyici sistemlerin hata yapma ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği