Kanada intiharları yapay zeka ile takip edecek

Kanada hükümeti Ocak ayı içinde başlatacağı bir pilot uygulamayla yapay zeka kullanarak ülkedeki intihar oranlarını tahmin etmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada hükümeti, yapay zeka kullanarak ülkedeki intihar oranlarını tahmin etmek amacıyla bir pilot uygulama hazırlıyor. Yakın zamanda yayımlanan sözleşmeye göre pilot uygulama Kanadalıların sosyal medya gönderilerini inceleyerek ‘intihar eğilimi gösteren gönderiler paylaşan kullanıcıları belirleyecek’.

CBC’nin haberine göre, Kanada Halk Sağlığı Kurumu 160 binden fazla Kanada vatandaşının sosyal medya hesabını incelemek için Advanced Symbolics adlı bir yapay zeka şirketiyle iş birliği yapacak. Öte yandan kontratlı şirket sadece anonim ve herkese açık verileri kullanacağını söylüyor. Advanced Symbolics’in web sitesinde verilen bilgilere göre özel mesajlar sürece dahil edilmeyecek. Sadece sosyal platformlarda paylaşılan herkese açık gönderiler dikkate alınacak.

Şirketin teknolojiyi pilot uygulamada nasıl kullanacağına dair fazla detay paylaşılmadı. Kontrata göre Advanced Symbolics, araştırmaları sayesinde yaş ve cinsiyete bağlı olarak intihar meyli gösteren paylaşımlar hakkında Kanada Halk Sağlığı Kurumu’nu bilgilendirecek. Kontratta Advanced Symbolics’in kavrayış yeteneğini, davranışları (intihar teşebbüsleri, kendine zarar verme, intihar) ve iletişimi (intihar tehdidi veya planları) tespit edebileceği yazıyor. Şirketin başmühendisi Kenton White CBC’ye yaptığı açıklamada, “İnsanları gözetleyen, ‘Merhaba, yapay zeka sistemimiz kendinizi öldürme ihtimaliniz olduğunu tespit etti.’ şeklinde vatandaşlara ulaşan bir sistem üretmek biraz tuhaf olurdu.” diyor.

Pilot uygulamanın Ocak ayı içinde başlaması ve Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Pilot uygulamaya yaklaşık 25 bin Dolar harcamayı planlayan Kanada hükümeti, kontratı beş yıla kadar uzatarak 2023 yılının Haziran ayında tamamlamayı da tercih edebilir.

Benzer girişimler mevcut

Kanada hükümetinin programı intiharı tespit etme ve önleme konusunda atılan ilk adım değil elbette. Bir ay önce Facebook da benzer bir girişimde bulunmuştu. Facebook’un girişimi ile Advanced Symbolics’in pilot uygulaması arasındaki temel fark ise; pilot uygulamanın amacı tek bir platformdaki intihar eğilimi gösteren bireyleri tespit etmek değil, bölgelerdeki intihar eğilimlerini belirlemek.

Şirketin intihar artışını üç ay kadar önceden haber verebileceği söyleniyor. Algoritmalarda çeşitli sapmalar olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerek. Fakat eğer yapay zekayla elde edilen veriler doğrultusunda hükümet belirli bir bölgedeki ruh sağlığı desteğini artırırsa o zaman olası bir intihar artışı önlenebilir.

Kanada haricinde başka hükümetler de sosyal konularla ilgilenmek için çeşitli algoritmalar kullanma fikrini benimsedi. Örneğin 2015’in Eylül ayında Beyaz Saray veri bilimcilere ve teknologlara çağrıda bulunarak intihar önleme konusuna katkıda bulunmaya davet etti. Aynı yılın Aralık ayında ülke çapında çeşitli ruh sağlığı yazılım yarışmaları düzenlendi. 2017’de Londra Metropolitan Polis Teşkilatı, elektronik cihazlardaki çocuk istismarı görsellerini tespit etmek amacıyla makine öğrenimi kullanarak Silikon Vadisi sağlayıcılarıyla iş birliği yaptıklarını açıklamıştı. Örneklerini birçok kez gördüğümüz üzere yapay zeka hala kusursuz değil ve polis kuruluşu sistemin çıplak vücudu çöl fotoğraflarıyla karıştırdığını söylüyor.

Kaynak: Gizmodo

Kanada hükümeti, Ocak ayı içinde başlatacağı bir pilot uygulamayla yapay zeka kullanarak ülkedeki intihar oranlarını tahmin etmeyi hedefliyor. CBC'nin haberine göre, Kanada Halk Sağlığı Kurumu 160 binden fazla Kanada vatandaşının sosyal medya hesabını incelemek için Advanced Symbolics adlı yapay zeka şirketiyle iş birliği yapacak. Advanced Symbolics'in web sitesinde verilen bilgilere göre özel mesajlar sürece dahil edilmeyecek. Sadece sosyal platformlarda paylaşılan herkese açık gönderiler dikkate alınacak. Pilot uygulamanın Ocak ayı içinde başlaması ve Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Algoritmalarda çeşitli sapmalar olabileceğini göz önünde bulundurmak gerek. Fakat eğer yapay zekayla elde edilen veriler doğrultusunda hükümet belirli bir bölgedeki ruh sağlığı desteğini artırırsa o zaman olası bir intihar artışı önlenebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği