Facebook’un yapay zekası intihar ile mücadele edecek

Facebook, artık intihara meyleden kişileri tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Facebook, artık intihara meyleden kişileri tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor.[/inlinetweet] Hafta başında konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Mart ayında ‘yazı üzerinden önceden (proaktif) algılamayı’ denemeye başlayan şirket, veri gizliliği yasaları sebebiyle Avrupa Birliği dışında yapay zekayı kullanmayı planlıyor.

Facebook Ürün Yönetici Yardımcısı Guy Rosen’ın blog’unda belirttiğine göre hala geliştirilmekte olan ‘kalıp tanıma’ teknolojisi (pattern recognition), paylaşımlarda ‘İyi misiniz?’ veya ‘Yardımcı olabilir miyiz?’ gibi açıklamaları algılayıp rapor edilmemiş içerikleri fark edebiliyor. Şirket, şimdiye kadar kişilerin arkadaşlarını raporlamasına izin verdiyse de yapay zekanın müdahaleyi hızlandıracağını düşünüyor ve müdahaleyi gerçekleştirecek (polis, itfaiye, hastane gibi) kurumlarla zaman kaybetmeden iletişim kurulmasıyla ilgileniyor.

2016 yılından itibaren kendisine zarar vermeyi planlayan kişileri aradıkları kelimeler yoluyla tespit etmeye çalışan Facebook, bunu kontrol etmek için bir operasyon ekibi oluşturdu ve söz konusu kişileri arkadaşları ya da uzman kişilerle konuşturuyordu. Şirket buna ek olarak Messenger üzerinden de National Suicide Prevention Lifeline ve Crisis Text Line gibi Facebook gruplarıyla iletişime geçiriyor.

Mark Zuckerberg gelecek için umutlu

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de hafta başında paylaştığı yazısında geçtiğimiz ay yapay zekanın 100’den fazla kez müdahale gerektiren durumu tespit ettiğini ve bunun geliştikçe dilin cambazlıklarını daha iyi analiz ederek her türlü zorbalık ve nefret suçunu da tespit etme imkanı bulacağını belirtti.

Kaynak: Business Insider

Facebook, artık intihara meyleden kişileri tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor. Hafta başında konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Mart ayında ‘yazı üzerinden önceden (proaktif) algılamayı’ denemeye başlayan şirket, veri gizliliğiyle ilgili yasaları sebebiyle Avrupa Birliği dışında yapay zekayı kullanmayı planlıyor. Sistem şu şekilde çalışıyor: 'kalıp tanıma’ teknolojisi (pattern recognition), paylaşımlarda ‘İyi misiniz?’ veya ‘Yardımcı olabilir miyiz?’ gibi açıklamaları algılayıp rapor edilmemiş içerikleri fark edebiliyor. Şirket, şimdiye kadar kişilerin arkadaşlarını raporlamasına izin verdiyse de yapay zekanın müdahaleyi hızlandıracağını düşünüyor ve müdahaleyi gerçekleştirecek (polis, itfaiye, hastane gibi) kurumlarla zaman kaybetmeden iletişim kurulmasıyla ilgileniyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği