Sophia, daha fazla zeka için kaynak arayışında

İnsansı robot Sophia, kullanıcıların hizmet alabileceği ya da satabileceği token temelli bir sistemle yapay zekanın gelişimi için kitle fonlaması yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçoğumuzun artık yakından tanıdığı insansı robot Sophia, kullanıcıların hizmet alabileceği ya da satabileceği token temelli bir sistem vasıtasıyla yapay zekanın gelişimi için kitle fonlaması yapmayı hedefliyor. Bu değiş tokuşu sağlayacak proje olan SingularityNET, yakında Sophia’nın kabiliyetlerini artıracak bir token satışı yapılacağını duyurdu.

Şirket, işleri gerçekleştirmek için iş birliği içinde çalışan birçok yapay zeka sistemini bir araya getirerek ‘küresel bir beyin’ oluşturmayı amaçladığını söylüyor. Bu sayede, geliştiriciler yeni yapay zeka sistemleri geliştirirken kullanıcılar da Bitcoin teknolojisine benzer blok zinciri tabanlı ödeme hizmetleri ile kullanmak istedikleri hizmetleri satın alabilecek.

Bu hamle, Google ve Facebook gibi kendi iş modellerine katkıda bulunacak yapay zeka sistemleri geliştirmeye odaklanan şirketlerinkinden daha farklı bir yaklaşım oluşturuyor. Örneğin; Facebook geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının intihar meyli gösterip göstermediğini tespit etmek adına bir yapay zeka sistemi kullanmaya başladığını açıklamıştı. Bu, toplumsal faydaları çok daha geniş gruplara ulaşabilecek bir özellik olmasına rağmen tamamen insanlığın yararı gözetilerek değil de Facebook sosyal ağının ihtiyaçları gözetilerek uygulanan bir özellik.

SingularityNET, 8 Aralık’ta token satışına başlayacak. Kitlesel satışta ne kadar token bulunacağı, henüz sona ermeyen özel satışlar esnasında ne kadar token satılacağına bağlı olarak belirlenecek. 36 milyon Dolar’lık 500 milyon token satıldığında ise bütün satış sona erecek. Şirketin beyaz listesini yayımladığı sayfa üzerinden ön kayıt yapılabilir.

Amaç tek bir şirket egemenliğini engellemek

Şirketin yapay zeka hizmetleri hakkında yayımladığı raporun özeti ise şu şekilde; “Yapay zekanın değeri ve gücü her yıl çarpıcı biçimde artarken ileride interneti, daha sonra da ekonomiyi egemenliği altına alması gayet mümkün görünüyor. Fakat günümüzdeki yapay zeka araçları genellikle kısıtlı bir çevreyle sınırlı kalıyor ve çoğu tek bir şirket tarafından tek bir amaca hizmet edecek şekilde geliştiriliyor. SingularityNET ise yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarının birlikte bir ağ oluşturması konusunda kilit bir rol üstlenmeye hazırlanıyor.

SingularityNET, koordine şekilde çalışan merkezsizleşmiş yapay zeka hizmetleri için bünyesinde akıllı kontrat toplayan bir sistem ve açık kaynaklı bir protokoldür. Bu sistem sayesinde, yapay zeka herkese fayda sağlayabilecek konuma gelecek. Yapay zeka teknolojisine herkes erişebilir ve gelişim sürecinde paydaş olabilir. İsteyen herkes SingularityNET’e yapay zeka veya makine öğrenimi hizmetleri ekleyerek karşılığında ödeme token’leri kazanabilir. SingularityNET projesi, yapay zekanın sunduğu imkanlara herhangi bir büyük kuruluşun hükmetmemesini, herkesin pay sahibi olması gerektiğini savunan SingularityNET Foundation tarafından destekleniyor.”

Kaynak: Inverse

Birçoğumuzun artık yakından tanıdığı insansı robot Sophia, kullanıcıların hizmet alabileceği ya da satabileceği token temelli bir sistem vasıtasıyla yapay zekanın gelişimi için kitle fonlaması yapmayı hedefliyor. Bu değiş tokuşu sağlayacak proje olan SingularityNET, yakında Sophia'nın kabiliyetlerini artıracak bir token satışı yapılacağını duyurdu. SingularityNET, 8 Aralık'ta token satışına başlayacak. Kitlesel satışta ne kadar token bulunacağı, henüz sona ermeyen özel satışlar esnasında ne kadar token satılacağına bağlı olarak belirlenecek. 36 milyon Dolar'lık 500 milyon token satıldığında ise bütün satış sona erecek. Şirket, "Sistemimiz sayesinde yapay zeka herkese fayda sağlayabilecek konuma gelecek. İsteyen herkes SingularityNET'e yapay zeka veya makine öğrenimi hizmetleri ekleyerek karşılığında ödeme token'leri kazanabilir." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği